Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. mája 2017 Plyn a ropa od Energia.skSITA

IEA: Celosvetový trh s ropou sa dostáva rýchlejšie do rovnováhy

Výhľad rastu globálneho dopytu na tento rok nechala agentúra bez zmeny na 1,3 milióna barelov denne kvôli spomaleniu v krajinách, ktoré patria medzi silných konzumentov ropy, ako USA, Nemecko a Turecko.

Komerčné zásoby ropy v marci už druhý mesiac za sebou klesli o 32,9 milióna na 3,025 miliardy barelov. Za celý prvý štvrťrok však zásoby ropy v priemyselných krajinách vzrástli o 24,1 milióna barelov a predbežné údaje naznačujú, že v apríli zásoby opäť rástli.

Dodávky ropy v apríli klesli o 140 000 barelov denne na 96,17 milióna barelov denne. Prispeli k tomu hlavne štáty, ktoré nie sú členmi Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), ako Kanada. Naďalej však silno rastie ťažba v USA, Brazílii a Kazachstane a IEA očakáva, že kvôli tomu ťažba v krajinách, ktoré nie sú členmi OPEC, tento rok stúpne o 600 000 barelov denne.

Krajiny OPEC majú 25. mája rokovať o predĺžení dohody o znížení ťažby, ktorú uzavreli s niektorými konkurentmi, ako Rusko. Krajiny sľúbili, že v prvom polroku znížia spoločne ťažbu o 1,8 milióna barelov denne.

EIA odhadla, že ak OPEC udrží ťažbu na aprílovom objeme 31,8 milióna barelov denne a nič sa nezmení v rovnováhe ani inde, klesnú v druhom kvartáli globálne zásoby ropy o 700 000 barelov denne. Ak by sa ťažbárske krajiny dohodli na obmedzení ťažby ropy aj v druhom polroku 2017, bude pokles zásob možno ešte vyšší.

Ťažba ropy kartelom OPEC sa podľa IEA znížila v apríli medziročne o 535 000 barelov denne. To bol najvyšší medziročný pokles za takmer tri roky, napísala agentúra Reuters.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.