Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
14. februára 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

IDH: Distribúcia elektriny by mala byť v rukách štátu

Zmätky s cenami energií na Slovensku oživili vládnu diskusiu o vzniku energetického holdingu. Ten by mal spravovať podiely štátu v energetických firmách. Ak by sa tak stalo, podľa Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo (IDH) by sa z Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) stal iba štatista, ktorý by o ničom nerozhodoval. „Štát by totiž mohol ceny deformovať ako akcionár energetických firiem. A to tak, že by na úrad podával cenové návrhy, ktoré by boli dané politickým záujmom vládnucich strán a nie ekonomickou realitou,“ poznamenal Ondrej Matej, analytik a predseda správnej rady IDH.

Dochádzalo by ku krížovému financovaniu, kedy by ceny pre domácnosti boli dotované zvýšenými platbami firiem. „To by sa v konečnom dôsledku prejavilo nielen vo zvýšených spotrebiteľských cenách, ale aj v zníženej cezhraničnej konkurencieschopnosti slovenských firiem. Deformácia trhu by tak pokračovala v ešte väčšej miere, než sme svedkami doteraz,“ doplnil. 

Podľa IDH by sa mal štát zbaviť majetkového podielu v spoločnostiach, ktoré predávajú elektrinu. Naopak by mal získať 100 % akcií v distribučných firmách. „Tie by mal následne zlúčiť do jednej spoločnosti, ktorá by tak kontrolovala distribúciu elektriny na celom Slovensku. Vlastníckym oddelením distribúcie a predaja by bola splnená aj dlhoročná požiadavka EÚ, ktorá takýto krok požaduje v rámci tzv. tretieho energetického balíčka,“ doplnil.

Štát by za rovnakých podmienok ponúkal prístup k energetickej infraštruktúre na celom území bez snahy maximalizovať z tejto činnosti svoj zisk. „Zároveň by sa otvorila možnosť súkromných firiem súťažiť o zákazníka čo najlepšou cenou a ponúkanými službami. Z dodávky energií by prestal byť zdroj na vytĺkanie politického kapitálu. A hlavne: odberatelia by platili férovú cenu bez toho, aby ju štát deformoval podľa toho, či práve idú voľby, alebo nie,“ uzavrel Matej. 

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.