Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
26. januára 2012 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

IBM grant pre Technickú univerzitu

Katedra kybernetiky a umelej inteligencie (KKUI) na Technickej univerzite v Košiciach sa už viac ako trinásť rokov venuje problematike získavania znalostí z rôznych typov dát. Okrem výskumných aktivít v tejto oblasti úspešne zaviedla do výučby aj špeciálne navrhnutý predmet, ktorého ambíciou je implementovať získané poznatky a skúsenosti do praktickej výučby. „Uvedomujeme si potrebu úzkeho prepojenia teórie s praxou. Preto už sedem rokov rozvíjame akreditované študijné programy v študijnom odbore Hospodárska informatika, ktorý sa zameriava na rozvoj špecifických požiadaviek na profil absolventov v tomto odbore. Napr. pri výučbe podnikovej analytiky je dôraz vo výučbe kladený už nie len na používané algoritmy, ale stále viac na ich praktickú aplikovateľnosť a použiteľnosť,“ zdôraznil prof. Ing. Ján Paralič, PhD. z Katedry kybernetiky a umelej inteligencie.

Experti z KKUI v spolupráci s odborníkmi z IBM pripravia podporné materiály pre výučbu, napríklad viaceré prípadové štúdie, aby sa študenti oboznámili s podrobnosťami o reálnych úlohách z rôznych aplikačných oblastí, a to tak z podnikového, ako aj technického hľadiska. „Vytvorené materiály umožnia študentom lepšie chápať podnikové aspekty riešených problémov a prakticky riešiť úlohy podnikovej analytiky v rôznych sektoroch,“ doplnil Martin Nemeček, manažér pre vzťahy s univerzitami a vedúci IBM inovačného centra v Bratislave.

O virtuálnom laboratóriu hospodárskej informatiky

Virtuálne laboratórium hospodárskej informatiky je budované v rámci projektu KEGA (Kultúrna a edukačná grantová agentúra MŠVVaŠ SR) a s podporou IBM grantu. Zastrešuje Laboratórium znalostných technológií a Laboratórium podnikových procesov, ktoré sú vybavené špičkovou výpočtovou technikou a softvérom pre podporu procesu objavovania znalostí (napr. IBM SPSS), serverovú infraštruktúru a budovanú softvérovú nadstavbu. Funkčná serverová platforma pozostáva z hlavného servera poskytujúceho webový a výpočtový priestor pre vyučujúcich a študentov odboru Hospodárska informatika a ďalších štyroch serverov. Dva z nich sú prioritne určené pre experimentálne využitie v oblastiach dolovania znalostí a procesného modelovania. Zvyšné servery slúžia ako vývojárske servery pre záverečné diplomové a bakalárske práce študentov.

Spoločnosť IBM je jednou z najväčších IT spoločností na svete a pod názvom International Business Machines poskytuje klientom svoje služby už viac ako 100 rokov. Celosvetovo pôsobí vo vyše 170 krajinách, pričom neustále rozširuje svoje geografické pokrytie, a zamestnáva takmer 400 tisíc zamestnancov. Poslaním spoločnosti IBM je pomocou integrovaných, flexibilných a efektívnych riešení pomáhať svojim zákazníkom redukovať náklady a zvýšiť tak ich konkurencieschopnosť na trhu.

Zdroj: IBM

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.