Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

I. RADIČOVÁ: Súčasťou energetického mixu SR je a bude jadrová energetika

„Neoddeliteľnou súčasťou energetickej diverzifikácie, energetického mixu pre Slovensko je a aj v budúcnosti ostane jadrová energetika,“ uviedla Radičová dnes v Bratislave na 4. energetickej konferencii „Spoločná energetická politika EÚ a energetická bezpečnosť Slovenska“, ktorú zorganizovala Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku (SFPA).

Radičová zdôraznila, že vláda SR poskytuje podporu pri dokončení a uvedení do prevádzky dvoch nových reaktorov v Mochovciach. „Vedieme pravidelné konzultácie s Rakúskom. Informujeme ho o všetkých našich postupoch a spôsoboch zabezpečenia bezpečnosti každého kroku pri výstavbe,“ spresnila.

„Budeme pokračovať aj v aktivitách spoločného podniku štátnej spoločnosti JAVYS, a. s., s českou spoločnosťou ČEZ,“ informovala. Výstavba prípadného nového jadrového reaktora v Jaslovských Bohuniciach je podľa nej v zmysle Programového vyhlásenia vlády SR už „zadefinovaná jasne“. „Štátny rozpočet na toto momentálne nemá zabezpečené zdroje,“ spresnila s tým, že „pokiaľ sa nájde zodpovedný, veľmi korektný investor a bude mať zdroje, nebránime sa ďalšiemu postupu“. Financovanie takého projektu zo štátneho rozpočtu počas nastávajúcich 4 rokov však podľa premiérky „vláda nemá v pláne“.

Pripomenula, že slovenská vláda si je vedomá záväzku 14-% podielu obnoviteľných zdrojov energie (OZE) na celkovej spotrebe energie v SR. „Jeho naplnenie musí však vychádzať z reálnych prírodných podmienok Slovenska, jeho energetickej sústavy, energetických výrobných zdrojov a ekonomickej únosnosti v cenách pre odberateľov,“ povedala.

Hlavná podpora OZE štátu bude podľa Radičovej smerovať do využitia poľnohospodárskej a lesnej biomasy tak, aby realizované projekty boli konkurencieschopné a bez dlhodobých dotácií. „Takto postavené zdroje energie by mali byť pri využití zeleného paliva efektívne, teda aby produkovali teplo, elektrinu, chránili životné prostredie a vytvárali dlhodobé pracovné miesta v regiónoch,“ dodala.

UPOZORNENIE:

TASR ponúka k správe zvukový záznam.

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.