Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

I. RADIČOVÁ: Na Slovensku nemáme inú cestu ako energetický mix

Energetická bezpečnosť je podľa nej dôležitá, pričom Slovensko je pripravené na stres testy, ako aj na zvyšovanie bezpečnosti.

„Naše bloky podľa mojich informácií sú na úrovni najvyšších kritérií bezpečnosti,“ ubezpečila Radičová v Ľubľane počas svojej dnešnej oficiálnej návštevy Slovinska.

Až polovica energie na Slovensku pochádza práve z jadra. „Rozhodnutie odstavovať celú jadrovú energetiku v SR by znamenalo nahradiť chýbajúcich 50 percent,“ zdôraznila na tlačovej konferencii po stretnutí so svojím slovinským partnerom Borutom Pahorom. Dodala, že ani alternatívne riešenia nenahradia všetky zdroje, ktoré Slovensko potrebuje.

Pahor upozornil na fakt, že atómová energia v jeho krajine kryje tretinu potrieb. Uistil, že pri výstavbe druhého bloku jadrovej elektrárne Krško je na prvom mieste bezpečnosť. V prípade jej odstavenia by muselo Slovinsko dovážať energiu z okolitých štátov. Ako poznamenal, dôležité bude, na akej energetickej politike sa ďalej EÚ dohodne. Za neprijateľnú ale považuje situáciu, ak by sa jadra vzdali iba niektoré štáty únie, pričom ostatné by ňou disponovali a dokonca aj vyvážali.

Väčšina nemeckých atómových elektrární má byť odstavená do roku 2021. Ak však nastanú problémy pri prechode na iné zdroje energie, tri posledné atómové elektrárne sa odstavia až v roku 2022.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.