Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. novembra 2010 Jadrová energia od Energia.skSITA

I. Radičová: Jadro má a bude mať v slovenskej energetike miesto

Jadrová energetika podľa slov slovenskej premiérky Ivety Radičovej patrí a bude patriť do energetického mixu SR: „Neoddeliteľnou súčasťou energetickej diverzifikácie, energetického mixu pre Slovensko je a aj v budúcnosti ostane jadrová energetika,“ uviedla premiérka dnes na 4. energetickej konferencii „Spoločná energetická politika EÚ a energetická bezpečnosť Slovenska“, ktorú zorganizovala Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku (SFPA).

Premiérka: Podporujeme nové bloky v Mochovciach i v Bohuniciach

Radičová zdôraznila, že jej vláda poskytuje podporu pri dokončení a uvedení do prevádzky dvoch nových reaktorov v Mochovciach. „Vedieme pravidelné konzultácie s Rakúskom. Informujeme ho o všetkých našich postupoch a spôsoboch zabezpečenia bezpečnosti každého kroku pri výstavbe,“ spresnila.

„Budeme pokračovať aj v aktivitách spoločného podniku štátnej spoločnosti JAVYS s českou spoločnosťou ČEZ,“ informovala. Výstavba prípadného nového jadrového reaktora v Jaslovských Bohuniciach je podľa nej v zmysle Programového vyhlásenia vlády SR už „zadefinovaná jasne“. Kedže „štátny rozpočet na toto momentálne nemá zabezpečené zdroje“, podľa jej slov sa bude ďalej postupovať vtedy, ak sa „nájde zodpovedný, veľmi korektný investor „. Financovanie takého projektu zo štátneho rozpočtu počas nastávajúcich 4 rokov „vláda nemá v pláne“.

Spomedzi OZE sa podporí najmä biomasa

Pripomenula, že slovenská vláda si je vedomá záväzku 14-% podielu obnoviteľných zdrojov energie (OZE) na celkovej spotrebe energie v SR. „Jeho naplnenie musí však vychádzať z reálnych prírodných podmienok Slovenska, jeho energetickej sústavy, energetických výrobných zdrojov a ekonomickej únosnosti v cenách pre odberateľov,“ povedala.

Hlavná podpora OZE štátu bude podľa premiérky smerovať do využitia poľnohospodárskej a lesnej biomasy tak, aby realizované projekty boli konkurencieschopné a bez dlhodobých dotácií. „Takto postavené zdroje energie by mali byť pri využití zeleného paliva efektívne, teda aby produkovali teplo, elektrinu, chránili životné prostredie a vytvárali dlhodobé pracovné miesta v regiónoch,“ dodala.

Kľúčovými partnermi sú krajiny V4

„Pre nás sú kľúčovými partnermi v oblasti [energetiky] určite krajiny V4. Okrem V4 sem patria naši bezprostrední susedia, ako je Rakúsko, Ukrajina a následne Rumunsko a Chorvátsko,“ uviedla.

„Cieľ je spoločný – aby naše spoločné projekty boli politicky aj finančne podporené aj na úrovni EÚ,“ spresnila Radičová. Ich realizácia nie je totiž len nástrojom energetickej bezpečnosti, ale aj ďalšej liberalizácie energetických trhov a ich prepojenia s ostatnými trhmi v rámci EÚ alebo so svetovými trhmi.

„Úzka spolupráca V4 na energetickom dialógu s Ruskom a Ukrajinou a s ďalšími súčasnými alebo potenciálnymi dodávateľmi energetických surovín je našou ďalšou prioritou,“ doplnila.

Energia, TASR

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.