Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
hurikan Sandy mesto - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Na kombosnímke hore dolný Manhattan bez elektriny po búrke Sandy 29. októbra 2012 a dole pohľad na dolný Manhattan 6. januára 2012. "Superbúrka" Sandy pripravila o život najmenej desať ľudí v amerických štátoch New Jersey
30. októbra 2012 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Hurikán Sandy ochromil energetický priemysel na východe USA

Na kombosnímke hore dolný Manhattan bez elektriny po búrke Sandy 29. októbra 2012 a dole pohľad na dolný Manhattan 6. januára 2012. Foto: TASR/AP

Tri zo šiestich kľúčových rafinérií v oblasti, vrátane dvoch najväčších, podľa agentúry Reuters kvôli búrke celkom prerušili prevádzku, dve ďalšie ju výrazne obmedzili.

Mimo prevádzky boli tiež hlavné prístavy, ktoré zásobujú oblasť približne miliónom barelov palív denne. Nefungovala ani severná vetva rozvodnej siete Colonial Pipeline, ktorá pokrýva 15 % spotreby benzínu, nafty a ostatných palív na východnom pobreží

Firmy ako Phillips 66 a PFB energy čakajú na pokles rýchlosti vetra, ktorá v súčasnosti dosahuje zhruba 130 kilometrov za hodinu, aby mohli začať počítať škody na svojich prevádzkach a rozhodnúť o ich plnom obnovení.

Na trhoch sa v dôsledku ochromenia energetických spoločností o niečo zvýšili ceny palív. Ak však škody nebudú veľké, ceny by podľa analytikov oslovených agentúrou Reuters mali opäť klesnúť.

Firmy na východnom pobreží sú lepšie chránené pred následkami záplav než v iných oblastiach USA. Najväčším problémom tak podľa expertov nemusia byť rozsiahle škody, ale samotné opätovné uvedenie všetkých závodov a rozvodnej siete do prevádzky.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.