Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
5. decembra 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Hudák rokoval v Prahe o výstavbe plynovej infraštruktúry v Európe

Témou stretnutia bola diskusia o prebiehajúcich plánovaných projektoch v rámci výstavby plynovej infraštruktúry v Európe a jej možných dopadoch na energetickú bezpečnosť regiónu a možných súvisiacich hospodárskych dopadoch.

„Vítam ústretový prístup zo strany ministra Mládka v oblasti spolupráce prepravy zemného plynu. Zhodli sme sa na tom, že je dôležité, aby naše krajiny postupovali spoločne pri riešení strategických otázok budúcich koridorov prepravy plynu. Dohodli sme sa, že naše budúce kroky v tejto oblasti budeme koordinovať tak, aby neboli prijímané riešenia, ktoré by poškodzovali Slovenskú alebo Českú republiku,“ uviedol Hudák po stretnutí.

V tomto kontexte minister tiež zdôraznil význam pripravovaného projektu Eastring, ktorý je dôležitý z hľadiska ďalšej diverzifikácie zdrojov a trás prepravy plynu v Európe.

„Slovenská republika je tradične naším najbližším partnerom v rámci Európskej únie a s ministrom Hudákom sa osobne poznám niekoľko rokov. Obaja sme sa zhodli na potrebe udržať tranzitnú úlohu Ukrajiny ako ekonomicky najefektívnejšieho spôsobu dopravy zemného plynu do Európy, ako aj na dlhodobom záujme oboch krajín na dokončení severojužného plynového koridoru a ďalšej diverzifikácie trás aj zdrojových teritórií,“ zdôraznil český minister Mládek.

Rokovanie bolo podľa Žiakovej tiež zamerané na ekonomicky čo najefektívnejší variant integrácie trhov so zemným plynom v regióne strednej Európy. Pre Česko bol zaujímavý návrh Slovenska s možnosťou integrácie česko-rakúskeho trhu s využitím transportných kapacít slovenského prepravného systému bez nutnosti budovania novej infraštruktúry.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.