Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. októbra 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

Hudák: Rezort hospodárstva nie je spokojný s tempom dostavby Mochoviec

„O tom sme už hovorili viackrát, dôrazne sme to avizovali aj partnerom z Enelu. Enel má však v SE majoritu, takže my sme žiaľ v pozícii toho, kto môže tlačiť, ale nemá reálne páky, ako ovplyvniť termín dostavby. Nám sa sklz javí v dĺžke troch mesiacov oproti pôvodnému dátumu. To však ešte neznamená, že tie tri mesiace musia byť reálne. Budeme tlačiť na to, aby sa tento časový sklz vykryl a aby boli pôvodné termíny dodržané,“ zdôraznil Hudák.

Predsedníčka ÚJD Marta Žiaková v utorok (20.10.) v rámci konferencie „Bezpečné dodávky energie – Secure Energy Supply (SES) 2015“ informovala, že dostavba dvoch blokov jadrovej elektrárne v Mochovciach nepokračuje tempom, ktoré by zaručovalo optimálne spájanie systémov a ich postupné skúšanie.

„Ťažko povedať, či sa na tom prejavuje neskúsenosť vlastníka (elektrárne) s výstavbou takéhoto jadrového zariadenia, alebo či sú tam ďalšie faktory, napríklad finančné, ktoré ho brzdia. Skutočnosťou zostane, že (stavebník) v tomto okamihu je opäť „za harmonogramom“, ktorým deklaroval, že príde k spusteniu, teda uvedeniu bloku do prevádzky,“ podčiarkla Žiaková.

Podľa dohodnutého harmonogramu má byť dostavba tretieho bloku Mochoviec dokončená v novembri 2016 a štvrtého bloku o rok neskôr.

„Slovenské elektrárne sa plne sústreďujú na dokončenie tretieho a štvrtého bloku Mochoviec, ktoré vstupuje do finále, keď testujeme všetky zariadenia a systémy pred spustením. Záväzok uviesť nové bloky elektrárne Mochovce do prevádzky v rámci oznámeného harmonogramu trvá. Tretí blok je dokončený na 88,3 %, štvrtý blok na 68,9 %,“ reagovala na tieto vyjadrenia hovorkyňa SE Jana Burdová.

UPOZORNENIE:

TASR vydá k správe zvukový záznam.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.