Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Teplo kurenie radiator
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
2. augusta 2022 Teplo a tepelná energia od Energia.skSITA

Hrozia problémy s dodávkou tepla, zväz výrobcov tepla vyzýva vládu na prijatie opatrení

Ohrozené sú tak bezpečné dodávky tepla na nasledujúcu vykurovaciu sezónu. Slovensko sa zatiaľ nepridalo k okolitým štátom v ochrane palivového dreva pre obyvateľov krajiny.

Vláda však podľa zväzu môže prijať opatrenia, ktoré zabezpečia reguláciu predaja dreva a biomasy, aby nezostali v ohrození slovenské domácnosti.

Nedostatok dreva

Už v marci prebehlo rokovanie, kde predstavitelia lesnícko-drevárskeho-priemysleného-energetického sektora upozorňovali vládu na blížiace sa problémy s nedostatkom dreva, no bez výsledku.

Na nasledujúcu vykurovaciu sezónu sú ohrozené bezpečné dodávky tepla, kde je palivom domáci produkt. Upozorňujeme, že do dnešného dňa sa neprijali žiadne opatrenia na ochranu slovenského dreva, ktoré sú na rozdiel od plynu v rukách vlády a situácia na trhu s drevom a biomasou sa stáva neúnosná,“ upozorňuje SZVT.

Diaľkové vykurovanie

Prostredníctvom systémov diaľkového vykurovania je zásobovaných 1,8 milióna obyvateľov Slovenska a 20 % tepla sa vyrába z biomasy. Nie všetky zariadenia na báze biomasy majú však podľa zväzu možnosť zmeniť palivo za iné (uhlie, plyn), ak jej bude nedostatok, ohrozí sa výroba a bezpečná dodávka tepla.

Nedostatok biomasy spôsobuje vývoz dreva a štiepky do zahraničia (zo Slovenska sa biomasa a drevo vyváža aj do krajín, kde vývoz svojho dreva už stopli) menšia ťažba, menej piliarskej práce. Cena štiepky na trhu vzrástla od 4Q 2021 o vyše 100 percent a kritický je problém s jej dostupnosťou,“ informujú dodávatelia biomasy.

SZVT vyzýva vládu SR na prijatie všeobecného hospodárskeho záujemu, ktorý zabezpečí minimálne množstvo tejto domácej suroviny pre slovenské domácnosti, ktoré sú zásobované teplom zo systémov diaľkového vykurovania.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.