Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bar restauracia hotely gastro energie ceny
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
3. apríla 2023 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Hotely a gastro zápasia s nedoplatkami za energie, podľa AHRS viac ako polovica podnikov potrebuje pomoc

Ubytovacie zariadenia a gastro prevádzky sa ešte stále vyrovnávajú s extrémnymi nedoplatkami za energie. Viac než polovica z nich pritom bez štátnej pomoci nebude schopná svoje záväzky korektne vyrovnať.

Podniky v tomto odvetví svoju nádej vkladali do avizovanej kompenzačnej výzvy, ktorá by im pomohla pokryť aspoň časť nákladov z minulého roka. Ako v pondelok informovala Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS), výzvu za mesiace od októbra do decembra minulého roka Ministerstvo hospodárstva SR pravdepodobne nezverejní.

Podľa asociácie argumentuje tým, že na to chýba politická vôľa. Asociácia vyzýva vládu a predsedov jednotlivých koaličných strán, aby upustili od politikárčenia a v súvislosti s energetickou krízou začali urýchlene skutočne plniť svoju úlohu.

Chýba politická vôľa

Z osobných stretnutí na ministerstve hospodárstva vyplynulo, že spustenie výzvy a kompenzácie pre podniky za štvrtý kvartál minulého roka sú výhradne politickým rozhodnutím, na ktoré, žiaľ, momentálne chýba politická vôľa, čo považujem za neprípustný hazard s tisícami podnikov,“ upozornil prezident AHRS Marek Harbuľák. Ten zároveň prízvukuje, že štát v súvislosti s energetickou krízou svoju úlohu nezvládol.

Za obdobie august až september minulého roka vyplatilo ministerstvo hospodárstva žiadateľom o kompenzáciu celkovo 107 miliónov eur, čo predstavuje len zhruba tretinu alokovanej sumy pre tento účel, čo považujem za nedostatočné,“ dodal Harbuľák.

Vyššie ako zastropované ceny

AHRS tvrdí, že situácia v HORECA sektore v súvislosti s energetickou krízou zostáva alarmujúca. Z prieskumu organizácie o cenách elektrickej energie a plynu v období od októbra do decembra minulého roka vyplýva, že v danom čase nakupovala takmer polovica prevádzok energie za výrazne vyššie ako zastropované ceny.

Práve v tomto období vznikli väčšine prevádzok v sektore masívne nedoplatky za energie. Nádejou pre slovenské ubytovacie zariadenia a gastro prevádzky bola avizovaná kompenzačná schéma za štvrtý kvartál minulého roka, ktorá by im pomohla pokryť aspoň čas zvýšených nákladov.

Z tohto dôvodu sa asociácia ešte v januári obrátila priamo na ministra hospodárstva Karla Hirmana (Demokrati) a požiadala ho o urýchlené zverejnenie výzvy na kompenzáciu vysokých cien energií aj za október až december 2022. Ani po mesiacoch sa však situácia nikam nepohla.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.