Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. septembra 2010 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skTASR

Hospodářské noviny: Solárne miliardy končia vo vreckách lobistov

Na solárnom biznise zarábajú miliardy najmä netransparentné firmy a ľudia s úzkymi väzbami na politikov, tvrdí český denník Hospodářské noviny (HN). Výnosné sú pre nich najmä obchody s ČEZ, ktorý od nich fotovoltické zdroje draho vykupuje. ČEZ už takto kúpil šesť solárnych projektov za približne 10 mld. Kč (405,17 mil. eur). Ak budú všetky zmluvy naplnené, stane sa s viac ako 107 MW koncom roka absolútne najväčším hráčom na trhu.

S projektom elektrárne, ktorú ČEZ kúpil v Buštěhrade, je spojený priateľ šéfa štátnej pokladnice Miroslava Kalouska, zbrojár Richard Háva (stojí za firmou Zenit, jedným z dvoch pôvodných majiteľov). Za predajom dvoch ďalších elektrární, ktoré ČEZ kúpil, stoja právnici. Buď preukázali talent pre úplne odlišnú špecializáciu, než akú vyštudovali, alebo kryjú skutočných investorov, pokračuje ďalej český denník.

ČEZ skupuje slnečné elektrárne za „štedré ceny“

Vôbec najväčší balík peňazí od ČEZ inkasuje Martin Shenar, niekdajší spolumajiteľ českej pobočky vydavateľstva Hachette Filipacchi. Firme ČEZ predal tri firmy eEnergy a s nimi projekty šiestich elektrární s inštalovaným výkonom viac než 50 MW. Podľa informácií HN platí ČEZ Shenarovi takmer 90 mil. Kč za každý MW, dohromady vyše 4,5 mld. Kč. Podľa znalcov trhu je to štedrá cena.

„Priamo od developerov možno kúpiť zdroje približne po 73 mil. korún za MW. Pokryje to zisk developera aj náklady dodávateľov,“ povedal pre české HN podnikateľ, ktorý sám elektrárne stavia. Podpredseda ERÚ Blahoslav Němeček odhadol, že investor spravidla platí za každý MW 50 až 60 mil. korún. ČEZ však podľa zdrojov HN nakupuje po 80 až 90 mil. Kč.

ČEZ nakupuje sprostredkovane

ČEZ cez svoju hovorkyňu Evu Novákovú odkazuje: „Podrobnosti zmlúv zverejniť nemôžeme.“ Cena je vysoká už preto, že sa ČEZ nebráni nákupom cez sprostredkovateľov. Napríklad projekty v severočeskom Ralsku naštartovala spoločnosť 3 L Invest. Potom ich kúpil Shenar a obratom predal ČEZ.

Podľa obchodného registra bol Shenar pred predajom firiem eEnergy ich jediným majiteľom. Podľa informácií HN, za jeho najväčším obchodom stoja aj lobisti Ivo Rittig a Vladimír Johanes. Prvý menovaný má blízko k ODS, druhý k ČSSD. „Zúčastnili sa rokovania o predaji, so špičkami ČEZ sa to dolaďovalo na karlovarskom festivale,“ tvrdí pre české HN zdroj, ktorý údajne pozná okolnosti obchodov.

Špekulácie posilňuje fakt, že eEnergy zastupoval Rittigov dvorný právnik Drahomír Šachta. V štatutárnych orgánoch eEnergy dodnes sedia ľudia zo Šachtovej kancelárie, ktorí zastupujú Rittiga aj v jeho vlastnej spoločnosti Salmia. Nejde pritom o jediné spojenie Šachta & Partners s koncernom ČEZ. Právnici Šachtu sa objavujú aj v orgánoch firmy Alseda Data, ktorá sa s Telefónica O2 uchádzala o zákazku na prevádzku dátových centier ČEZ. Po tom, ako médiá upozornili na účasť Alsedy, ktorá má nepriehľadnú vlastnícku štruktúru a je napojená na Rittiga, ČEZ tender zrušil.

Český denník Hospodářské noviny na záver dopĺňa, že firmy Alseda a eEnergy majú rovnakú adresu ako Rittigova firma Salmia.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.