Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
29. júla 2010 Ostatné od Energia.skSITA

Horúca jeseň

Prijatie klimaticko-energetického balíčka Európskej únie a reálnosť splnenia cieľov, ktoré z neho vyplývajú pre SR, sú len jedným dôvodom. Včera zverejnené programové vyhlásenie novej vlády dáva istú nádej, že jeho plnenie sa na Slovensku pohne konečne správnym smerom.

Celému sektoru je totiž jasné, že koncepcia a nastavenie samotných mechanizmov podpory OZE na Slovensku potrebuje od základov prekopať. Zostáva veriť, že teraz verejné inštitúcie umožnia odbornú diskusiu aj širokej verejnosti. Problémy, ktoré nastali po prijatí zákona o podpore OZE a KVET minulý rok, by mohli byť pre nastupujúcich tvorcov politík dostatočným varovaním.

Z pohľadu najbližšieho obdobia bude najväčšou výzvou implementácia 3. liberalizačného balíčka do slovenskej legislatívy. Konečný termín stanovený Bruselom na začiatok marca 2011 môže na prvý pohľad vyzerať viac ako dostatočný. No pri rozsiahlosti celého balíčka a najmä z pohľadu dôsledkov nesprávneho politického rozhodnutia pri témach, akými sú ďalšia fáza „unbundlingu“ v energetických monopoloch, či zavedenie inteligentných meračov, je termín hrdelný. Najmä ak má prebehnúť odborná verejná diskusia o všetkých významných častiach implementácie legislatívy.

Bez verejnej diskusie sa môže zopakovať situácia, kedy rozhodnutie politikov bude mať negatívny vplyv na vývoj energetiky v najbližších rokoch.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.