Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Baňa - podzemie
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / peterp (licencia Creative Commons)
16. septembra 2010 Efektívnosť v energetike od Energia.skTASR

Hornonitrianske bane: Pokusné splyňovanie uhlia v podzemí sa podarilo

Hornonitrianske bane Prievidza spoločne s odborníkmi Fakulty baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií Technickej univerzity v Košiciach v minulých dňoch úspešne ukončili výskumnú úlohu na využitie tzv. „nebilančných“ zásob uhlia, technológiou jeho splyňovania.

Inými slovami, úspešne otestovali metódu, ktorou bude možné získavať energiu z tých zásob uhlia, ktoré nemožno vyťažiť konvenčnými metódami ťažby buď pre privysoké finančné náklady alebo technické limity.

„Laboratórne pokusy preukázali technickú možnosť a opodstatnenosť splyňovania uhlia. V najbližších piatich rokoch už pripravia poloprevádzkový pokus splyňovania uhlia v podzemí,“ informoval Peter Čičmanec, generálny riaditeľ Hornonitrianskych baní.

Bohaté handlovské ložiská možno využiť splyňovaním

Súčasnou banskou technikou je podzemným spôsobom možné vyťažiť iba niečo viac ako polovicu zásob uhlia. Dôvodom je jeho geologické uloženie, zlomy v uhoľnom sloji, ale aj zavodnenie nadložných či podložných vrstiev. V handlovskej časti ložiska, kde sa uhlie priemyselným spôsobom dobýva už viac ako 100 rokov, zostalo v podzemí oveľa viac uhlia, pretože sa využíva zastaraná technika, vysvetlil Čičmanec.

V hornonitrianskom ložisku zostáva 50 až 80 mil. ton uhlia, ktoré baníci nemohli a ani v budúcnosti nebudú môcť vyťažiť. Získanie energie z týchto zásob je možné práve technológiou splyňovania. Táto metóda je vo svete dostatočne známa. Nie je potrebné k uhliu budovať podzemné chodby, ale navŕtať sústavu vrtov. V nich sa potom uhlie zapáli a za zníženého prísunu vzduchu pri nedokonalom horení bez kyslíka sa splyňuje. Plyn sa odvádza iným vrtom na povrch a využíva sa ako palivo pri výrobe elektrickej energie.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.