Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. júla 2012 Efektívnosť v energetike od Energia.skTASR

Hornonitrianske bane dodali ENO v prvom polroku 953.290 ton uhlia

ENO Zemianske Kostoľany dodali spoločnosti Slovenské elektrárne v prvom polroku 953.290 ton hnedého energetického uhlia na zabezpečenie výroby tepla a elektrickej energie. Je to v súlade so všeobecným hospodárskym záujmom Slovenskej republiky na výrobu elektrickej energie z domáceho uhlia, ktoré schválila vláda SR, informovala hovorkyňa HBP Adriana Siváková.

Okrem dodávok uhlia pre elektráreň na základe zmluvných vzťahov HBP zabezpečovali aj komplexné služby v obsluhe predného a zadného palivového cyklu. Okrem dopravy uhlia z jednotlivých ťažobných úsekov v Handlovej, Cigli a Novák, aj prepravu vagónov na vlečke priamo v elektrárni, vykládku dodaného uhlia z vagónov, zauhľovanie jednotlivých bodov spaľovania, prevádzku skládky uhlia, obsluhu škváropopolového hospodárstva a dopravu popolovín na úložiská.

HBP naďalej pokračujú v snahe zvýšiť predaj energetického uhlia aj mimo Elektráreň Nováky. V tomto roku celkovo predali 58.478 ton dlhodobému obchodnému partnerovi, akciovej spoločnosti Bukóza Energo Hencovce. Bane však sú naďalej dôležitým výrobcom triedeného uhlia pre menších spotrebiteľov a domácnosti. „Hoci v posledných rokoch dochádza na slovenskom trhu k poklesu predaja triedených druhov uhlia, odberateľom tohto sortimentu sme predali 18.667 ton. Znamená to, že približne jedna tretina slovenských domácností stále používa na vykurovanie hnedé uhlie z Hornonitrianskych baní,“ konštatovala hovorkyňa.

V baniach musia dbať aj na kvalitu dodávaného paliva. Na výrobu odbytových sortimentov uhlia s požadovanými kvalitatívnymi parametrami využívajú v HBP úpravárenské komplexy, v ktorých vyťažené uhlie zbavujú nežiaducich prímesí, predovšetkým hlušiny, drvia a triedia ho. Kontrolu a riadenie kvality predávaných druhov uhlia zabezpečujú pravidelným odberom vzoriek a ich následnou analýzou v skúšobnom laboratóriu, ktoré je akreditované pre fyzikálno-chemické skúšky uhlia. „Výsledkom tejto snahy je dodržanie zmluvne dohodnutých kvalitatívnych parametrov dodávaných druhov pre všetkých našich odberateľov,“ dodala Siváková.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.