Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stop Temelin-SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Rakúsko odmieta rozhodnutie jadrovú koncepciu českej energetiky. Foto: SITA/AP Photo/rubra.
7. februára 2012 Jadrová energia od Energia.skSITA

Horné Rakúsko trvá na žalobe proti ČEZ kvôli Temelínu

Žalobu Horné Rakúsko podalo už v roku 2001. Bola zdôvodnená tým, že 60 kilometrov od JETE sa nachádzajú pozemky poľnohospodárskej školy spolkovej krajiny Horné Rakúsko, ktoré sú údajne ohrozené emisiami z elektrárne. Už v roku 2002 túto žalobu zamietol krajinský súd v Linzi, ktorý dospel k záveru, že posudzovanie tejto záležitosti nemá kompetencie. Najvyšší súd nakoniec ale potvrdil, že rakúske súdy predsa v tejto veci kompetentné sú.

Potom, čo krajinský súd v tomto roku 4. januára v prvej inštancii žalobu Horného Rakúska na ČEZ zamietol, rozhodla sa krajinská vláda podľa svojho hajtmana Josefa Pühringera bojovať až do vyčerpania právnych prostriedkov. Hejtman verí, že Horné Rakúsko má tentokrát slušnú šancu so žalobou uspieť. Odvolanie rakúska spolková krajina opiera o argument, že pred kolaudáciou nebola vypočutá a poukazuje na „nepochopiteľné“ odôvodnenie v oblasti bezpečnosti zo strany ČEZ.

Hornorakúsky krajinský súd zdôvodnil januárové zamietnutie žaloby výrokom Európskeho súdneho dvora z roku 2009, že bezpečnosť JETE bola niekoľkokrát skúmaná pri vstupe ČR do EÚ v roku 2009. Európsky súd vtedy dospel k záveru, že žaloby regióna Horné Rakúsko na ČEZ kvôli údajne škodlivým vplyvom Temelína nie sú možné.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.