Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jozef Holjenčík - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA / Ľudovít Vaniher
8. marca 2011 Ostatné od Energia.skSITA

Holjenčík: Regulačný úrad vidí priestor na zníženie cien elektrickej energie

Ceny elektrickej energie by sa predsa len mohli znížiť ešte počas tohto roka. Ako uviedol na utorňajšej tlačovej besede šéf regulačného úradu Jozef Holjenčík, cena elektriny by sa mohla znížiť vďaka prijatiu tretieho liberalizačného balíčka do slovenskej legislatívy ako aj menšiemu záujmu investorov o pripájanie slnečných elektrární ako predpokladal úrad. „Vidíme priestor na znižovanie cien energií. V prípade, že sa prijme tretí liberalizačný balíček, tak budeme mať možnosť zasahovať viac do štruktúry nákladov distribučných spoločností a prenosových sústav. Legislatíva nám dá väčšie možnosti pri kontrolovaní a ovplyvňovaní cenotvorby,“ dodal Holjenčík. Podľa neho by sa tak mohla znížiť cena za distribúciu elektriny a poplatky za prenos, ktoré spolu tvoria zhruba 32 % z celkovej ceny elektriny.

Holjenčík: Preveríme pripojenie fotovoltaických zdrojov do siete

Čo sa týka výstavby slnečných elektrární Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) chce do konca júna tohto roka presne spočítať, koľko z plánovaných slnečných elektrární sa nakoniec do distribučnej siete pripojilo. „Z vlastnej iniciatívy zahájime fyzickú kontrolu pripájania obnoviteľných zdrojov. Následne zobjektivizujeme prognózovanú výšku výkonov, ktoré sa pripojili do sústavy,“ doplnil Holjenčík. Pripájanie či nepripájanie slnečných elektrární do elektrizačnej siete by mohlo pozitívne ovplyvniť koncovú cenu elektriny už počas siedmeho mesiaca tohto roka. O koľko by mohla v júli kvôli tomu cena elektriny klesnúť, šéf regulačného úradu nevedel konkretizovať. Povinný výkup elektriny vyrobenej z obnoviteľných zdrojov vstupuje do koncových cien elektriny v rámci tzv. tarify za prevádzkovanie systému. Tá tvorí zhruba 10 % z celkovej ceny elektriny.

Ako pre agentúru SITA uviedlo Ministerstvo hospodárstva SR (MH), minister Juraj Miškov vidí priestor na zníženie ceny v krátkodobom horizonte napríklad v prehodnotení výšky tarify za prevádzkovanie systému. Podľa ministerstva by sa mala vykonať revízia odhadu pripojenia fotovoltických zdrojov, zmeniť spôsob výkupu elektriny z obnoviteľných zdrojov energie, či prehodnotiť iné dotácie na výrobu elektriny. „Na tom sa zhodli aj s predsedom Rady pre reguláciu Jozefom Holjenčíkom na spoločnom stretnutí koncom februára tohto roka. Rezervy je potrebné hľadať aj v systéme prenosových a distribučných poplatkov,“ uviedol rezort. Rokovania potvrdil aj samotný Holjenčík. „S predstaviteľmi ministerstva hospodárstva sa stretávame pravidelne. Diskutujeme, veci si vysvetľujeme a hľadáme riešenia,“ dodal Holjenčík. „Úloha na prehodnotenie a objektívne stanovenie poplatkov je však v rukách regulačného úradu, ako nezávislého regulačného orgánu, ktorý je na tento účel zriadený,“ podotklo ministerstvo hospodárstva.

Slovensko má podľa štúdie Inštitútu finančnej politiky pri Ministerstve financií SR jedny z najvyšších cien elektriny pre firmy v Európskej únii. S týmto tvrdením sa stotožnili aj najvyšší predstavitelia vlády, vrátane premiérky Ivety Radičovej. Šéf regulačného úradu tieto tvrdenia odmieta. Podľa neho a čísiel poskytnutých regulačným úradom má Slovensko ceny elektriny tak pri domácnostiach ako aj pri firmách zhruba na úrovni priemeru Európskej únie. „V žiadnom prípade to nie je pravda, čo sa medializuje, že Slovensko má najväčšie ceny energií,“ konštatoval Holjenčík. Ceny elektriny sa od nového roka pre domácnosti v priemere zvýšili o 4,82 %. Koncové ceny elektriny v segmente veľkoodberateľov úrad už nereguluje.

Zdroj: (c) SITA

Foto: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.