Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. novembra 2017 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Holandský súd zamietol plán vlády na ťažbu plynu v Groningene

Vláda navrhovala, aby produkcia z tohto poľa bola v nasledujúcich piatich rokoch obmedzená na 21,6 miliardy metrov kubických ročne. Reagovala tak na vyšetrovanie v roku 2015, z ktorého vyplynulo, že otrasy pôdy súvisiace s tamojšou ťažbou ohrozujú ľudské životy.

Ložisko Groningen disponuje najväčšími zásobami plynu v celej EÚ. V rokoch 2015 a 2016 pole produkovalo 39,4 miliardy metrov kubických zemného plynu ročne, v minulom finančnom roku, čo bolo do konca septembra, to bolo 24 miliárd.

Štátna rada, ako sa najvyšší správny súd v krajine oficiálne nazýva, dospela k záveru, že vláda svoj krok riadne nezdôvodnila. Je podľa nej neprijateľné udržiavať produkciu v konštantnom objeme po dobu piatich rokoch, ak by bolo možné dopyt znížiť. Vláde dala 12 mesiacov na revíziu rozhodnutia a nariadila držať ťažbu na ročnej úrovni 21,6 miliardy m3 v súčasnom finančnom roku, t.j. do 1. októbra 2018.

Obyvatelia provincie Groningen verdikt údu vítajú. Otresy spôsobili škody na tisíckach budov. „Vyhrali sme vo všetkých smeroch. Vláda teraz musí uprednostniť bezpečie svojich obyvateľov a prísť s kvalitným plánom, ako obmedziť produkciu a zaistiť našu bezpečnost,“ povedal hovorca aktivistickej skupiny Groninger Bodembeweging Dirk Kleijer.

Hovorca Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) Hein Dek uviedol, že firma rozhodnutie súdu preštuduje a vyjadrí sa k nemu neskôr. NAM je spoločný podnik amerického ťažobného koncernu ExxonMobil a britsko-holandského Shellu, ktorý ložisko v Groningene prevádzkuje.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.