Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
podpora domácnosti energia
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
16. októbra 2021 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Holandsko podporí svojich obyvateľov pri splácaní účtov za energie

Európska komisia (EK) tento týždeň odporučila 27 členským štátom únie, aby pristúpili k znižovaniu daní a ďalším podporným opatreniam s cieľom zmierniť dopady vysokých cien energií na domácnosti a firmy.

Podľa komisie by vlády mohli spotrebiteľov podporiť aj prostredníctvom poukážok, možnosťou odkladu platieb účtov za energie a ďalšími opatreniami, na ktoré môže prispieť aj únijný rozpočet.

V záujme prípravy na cenové šoky v budúcnosti sú podľa komisie potrebné dlhodobejšie opatrenia vrátane zrýchlenia investícií do obnoviteľných zdrojov energie a rozvoja skladovacích kapacít. Experti EÚ očakávajú, že cenový šok bude iba dočasný, pretrvá však počas celej zimy.

Hlavným dôvodom rastu cien je zvýšený dopyt po energiách, najmä zemnom plyne, v čase, keď sa svetové hospodárstvo zotavuje z dopadov pandémie. Začiatkom októbra sa plyn obchodoval takmer päťnásobne drahšie než v úvode roka. Prudký rast cien ropy a plynu vyhnal minulý mesiac infláciu v eurozóne na viac ako desaťročné maximum.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.