Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
20. januára 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Holandsko obmedzí ťažbu plynu na severe krajiny, dôvodom sú zemetrasenia

Holandský predseda vlády Mark Rutte koncom tohto týždňa uviedol, že štúdie, o vypracovanie ktorých vláda požiadala, potvrdili spojitosť ťažby so zemetraseniami. K tým v oblasti dochádza už niekoľko rokov. Ako dodal, aj keď len málokedy došlo k zemetraseniam s magnitúdou nad 3, v prípade niektorých obyvateľov provincie Groningen viedli k „materiálnym a emocionálnym škodám“.

V tomto a budúcom roku sa produkcia plynu zníži na 42,5 miliardy kubických metrov (m3) ročne a v roku 2016 klesne ťažba na 40 miliárd m3. Pôvodne sa počítalo s tým, že do roku 2020 by sa ročne ťažilo okolo 49 miliárd m3. V minulom roku dosiahla produkcia plynu v Groningene v dôsledku dlhej zimy okolo 53,8 miliardy m3. Vláda zároveň prisľúbila, že v nasledujúcich piatich rokoch vyplatí dotknutej oblasti na kompenzáciách okolo 1,2 miliardy eur.

Strata príjmov v dôsledku obmedzenia ťažby nie je jednoduchá pre holandskú vládu, ktorá musí prijímať úsporné opatrenia, aby rozpočtový deficit dostala postupne pod 3 % hrubého domáceho produktu (HDP). Po niekoľkých kolách výdavkových škrtov a zvyšovania daní, ako aj období recesie, nie sú Holanďania príliš naladení na ďalšie úspory.

Náklady spojené s obmedzením produkcie plynu v Groningene by však vláde nemali príliš uškodiť. Väčšina ekonómov predpokladá tento rok návrat ekonomiky k rastu. Navyše, zníženie produkcie plynu a kompenzácie pre Groningen by z tohtoročného rozpočtu mali odčerpať maximálne 1 %.

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.