Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. augusta 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Holandsko chce vyťažiť viac plynu spod Severného mora a znížiť dodávky z Ruska

Minister navrhuje, aby sa touto úlohou zaoberala národná plynárenská spoločnosť Nederlandse Aardolie Maatschappij BV (NAM), ktorá ťaží ropu a plyn na holandskom území od roku 1947.

Kamp má v priebehu dneška na programe návštevu viacerých pobrežných veterných fariem, ktoré by podľa plánov vlády mohli poskytovať dostatok elektriny pre 5 miliónov domácností na obdobie 8 rokov. Minister zároveň naznačil, že má záujem využiť podmorské dno v teritoriálnych vodách Severného mora aj na iné zdroje energie.

Výskumný ústav TNO a ministerstvo hospodárstva tvrdia, že ťažba pod hladinou Severného mora predpokladá prístup k takmer 120 miliardám kubických metrov (m3) plynu v doteraz známych 268 miestach vhodných na ťažbu. Okrem toho holandská strana očakáva, že objaví aj ďalšie náleziská s kapacitou okolo 165 miliárd m3 plynu.

Holandská vláda bola nútená znížiť doterajšiu ťažbu plynu z polí pod provinciou Groningen na severovýchode krajiny z dôvodu rizika zemetrasení. Konštrukcia desiatok tisíc domov v tomto regióne musí byť posilnená v dôsledku prepadania sa pôdy po vyťažení zásob plynu.

Holandsko prevádzkuje viacero ťažobných polí zemného plynu v blízkosti holandského pobrežia. Od roku 2010 si ťažobné spoločnosti mohli nárokovať 25-% dotácie pre svoje investície. Minister Kamp chce posúdiť, či sú tieto stimuly postačujúce, uviedla NOS.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.