Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
19. februára 2015 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Holandské úrady uprednostnili ťažbu plynu pred bezpečnosťou

V provincii Groningen sa v minulých rokoch odohrali desiatky malých zemetrasení, ktoré spôsobili škody na tisíckach budov. Zemetrasenia spôsobila ťažba zemného plynu. V oblasti sa nachádza aj najväčšie plynové pole v Európe, ktoré je zároveň desiatym najväčším vo svete.

Súvislosť medzi otrasmi pôdy a ťažbou bola zrejmá už v roku 1993. Nebezpečenstvo pre obyvateľov ale podľa zverejnenej správy nebolo rozpoznané až do roku 2013.

Úrady a energetické spoločnosti Royal Dutch Shell a ExxonMobil, ktoré sa na ťažbe podieľali, vytvorili „uzavretý systém“, v ktorom „obavy o bezpečnosť prakticky hrali vedľajšiu rolu,“ citovala správu agentúra AP. Zúčastnené strany, medzi ktorými je aj ministerstvo hospodárstva, by teraz vzťahy s miestnymi obyvateľmi mali napraviť a uznať, že sa do roku 2013 o ich bezpečnosť dostatočne nestarali.

Nespokojnosť ľudí kvôli zemetraseniam v posledných rokoch rástla. Vláda už obmedzila produkciu v najviac postihnutých oblastiach a zvažuje ďalšie zníženie ťažby. Príjmy štátnej kasy by sa kvôli tomu mohli znížiť o miliardy eur.

Za ťažbu plynu v rozsiahlych podzemných ložiskách je zodpovedná spoločnosť Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM), čo je spoločný podnik amerického koncernu ExxonMobil a britsko-holandského Shellu. NAM v reakcii na správu uviedla, že po zemetrasení, ktoré v auguste 2012 otriaslo dedinou Huizinge a údajne zmenilo myslenie firmy, spoločnosť masívne investovala do výskumu a opatrení s cieľom zlepšiť bezpečnosť obyvateľ regiónu.

Holandský minister hospodárstva Henk Kamp uviedol, že si závažnosť problému uvedomuje a rovnako aj svoju zodpovednosť, pokiaľ ide ďalšie nutné opatrenia. Do júla vraj stanoví nový maximálny ročný limit ťažby na veľkom nálezisku Groningen. Ďalšie obmedzenie tamojšej produkcie by vláde mohli odporučiť aj národné regulačné úrady.

Energia.sk, ČTK

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.