Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kirill Komarov (Rosatom) - energia.sk
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Kirill Komarov (Rosatom) - energia.sk
25. júla 2017 Jadrová energia od Energia.skSITA

Hodnota zámorských zákaziek korporácie Rosatom vzrástla v roku 2016 o 20 %

Spoločnosť zaznamenala v minulom roku nárast príjmu o 5,3 % na 14,5 miliardy dolárov podľa Medzinárodných štandardov účtovného výkazníctva (International Financial Reporting Standards).

Spoločnosť opísala po prvý krát svoj prístup k trhu s palivom pre reaktory navrhnuté na západe ako jeden z hlavných úspechov v minulom roku.

V decembri podpísala švédska firma Vattenfall zmluvu o dlhodobých dodávkach s tromi výrobcami jadrových palív, pričom pridala dcérsku spoločnosť korporácie Rosatom zaoberajúcu sa výrobou jadrového paliva – podnik TVEL – k svojim nadväzujúcim vzťahom s francúzskou firmou Areva a americkou spoločnosťou Westinghouse. Zmluvy – v celkovej hodnote 131 miliónov dolárov – pokrývajú 19 dodávok paliva do tretieho a štvrtého bloku jadrovej elektrárne Ringhals v období medzi rokmi 2018-2025. Podnik TVEL zaistí približne pätinu z nich, zatiaľčo spoločnosti Areva a Westinghouse dodajú zbytok. Zmluva medzi firmou TVEL a spoločnosťou Vattenfall – podpísaná dňa 30. novembra – pokrýva dodávku paliva TVS-K pre JE Ringhals a zahŕňa doručenie komerčných dodávok jadrových palivových súborov od roku 2021.

Korporácia Rosatom dňa 13. júla uviedla, že „dlhodobé úsilie“ podniku TVEL o vstup na trh s palivom pre západné reaktory tiež viedlo k uzatvoreniu zmluvy o pilotnej výrobe jej paliva TVS-K pre Spojené štáty. V máji minulého roku oznámili spoločnosti TVEL a Global Nuclear Fuel Americas, že sa dohodli na spolupráci pri zavádzaní Ruskom navrhnutého paliva pre tlakovodné reaktory v Spojených štátoch. Spoločnosti zrealizujú zavádzanie palivových súborov s dizajnom TVS-K podniku TVEL a budú usilovať o schválenie licencií zo strany americkej komisie Nuclear Regulatory Commission, aby mohlo byť palivo dodávané v dostatočnom množstve pre jeho opätovné zakladanie.

Ohľadne pokroku s ďalšími „veľkými úspechmi“ na zahraničných trhoch Rosatom spomenul odovzdanie prvých dvoch blokov jadrovej elektrárne Kudankulam indickému zákazníkovi a odliatie prvého betónu pre tretí a štvrtý blok tejto elektrárne.

Skupina ASE Group, inžinierska dcérska spoločnosť Rosatomu, a spoločnosť  Nuclear Power Corporation of India Ltd (NPCIL) oznámili prijatie prvého bloku JE Kudankulam v apríli tohto roku. Tento blok vstúpil do komerčnej prevádzky v decembri roku 2014, zatiaľčo druhý blok JE Kudankulam dosiahol plnú výrobnú kapacitu v januári tohto roku. V marci tiež spoločnosť NPCIL podpísala dohodu o predbežnom prevzatí druhého bloku jadrovej elektrárne Kudankulam od ruského dodávateľa, a tým označila vstup tohoto bloku do komerčnej prevádzky. Blok dosiahol prvú kritickosť v máji roku 2016 a následne bol v auguste pripojený k indickej rozvodnej sieti. Dva ďalšie bloky s reaktormi VVER-1000 – tretí a štvrtý blok JE Kudankulam – budú postavené v tejto lokalite ako druhá časť elektrárne, pričom sa očakáva výstavba ešte ďalších blokov. Odliatie prvého  konštrukčného betónu pre bloky číslo 3 a 4 prebehlo pri slávnostnej ceremónii dňa 29. júna v lokalite elektrárne v Tamilnádu v Indii.

Položenie prvého základného kameňa pre druhý a tretí blok jadrovej elektrárne Búšehr na stavenisku v južnom Iráne v septembri bolo ďalším úspechom v roku 2016, vyhlásila korporácia Rosatom.

V správe bolo uvedené, že rok 2016 bol ďalším rekordným rokom pre výrobu elektrickej energie v ruských jadrových elektrárňach – bolo vyrobených 196,4 TWh a podiel jadrovej energie v ruskom energetickom mixe predstavoval 18,3 %. Tento výsledok bol uľahčený uvedením štvrtého bloku Bielojarskej jadrovej elektrárni s rýchlym reaktorom BN-800 do prevádzky, rovnako ako spustením prvého bloku Novovoronežskej JE-II, ktorý bol oficiálne uvedený do prevádzky vo februári tohto roku.

Nové produkty

Kirill Komarov, prvý námestník generálneho riaditeľa pre medzinárodní obchod korporácie Rosatom, uviedol, že finančný rok 2016 bol úspešný vďaka rozvoju nových obchodov. Desaťročné portfólio zákaziek na nové produkty vzrástlo o 74,6 % na čiastku 17,24 miliardy dolárov, doplnil, zatiaľčo príjmy za nové produkty vzrástli o 52,6 % na čiastku 3,23 miliardy dolárov.

Jednou z kľúčových udalostí roku 2016 bolo podľa neho získanie kontraktov na výstavbu veterných elektrární v Rusku s celkovou kapacitou najmenej 610 MWe.

„Podľa nášho strategického cieľa by výnosy z nových produktov mali tvoriť do roku 2030 aspoň 30 % z celkových príjmov. Ak sa zamyslíme nad vývojom niektorých produktových radov, okamžite zistíme, či v budúcnosti budeme schopný vstúpiť na medzinárodný trh s týmto produktom a byť konkurencieschopní,“ povedal Komarov.  „Pre realizáciu projektu vytvárame kompletný výrobný reťazec, aby sme predstavili komplexnú ponuku našim zahraničným partnerom,“ dodal.

Korporácia Rosatom medzitým informovala o svojej práci na pokročilých technológiách.

Vyacheslav Pershukov, zástupca generálneho riaditeľa korporácie Rosatom a vedúci divízie inovácií, na počiatku tohoto týždňa načrtol stratégiu štátnych jadrových technológií pre pokročilé technológie dolnej komore parlamentu –Štátnej dume. Pershukov povedal, že Rosatom „systematicky vyvíja najpokročilejšie a najviac inovatívne technológie – od akumulácie energie až po umelú inteligenciu“.

Pershukov sa zúčastnil diskusie za okrúhlym stolom s názvom Technológie jadrovej energie novej generácie: legislatívne hľadisko (Nuclear energy technologies of the new generation: legislative aspect), ktorá sa konala v Štátnej dume RF dňa 11. júla.

„Rosatom vytvára podnikanie v oblasti aditívnych technológií, vytvára priemyselné 3D tlačiarne, ktoré vytláčajú kovové predmety, a vyvíja jadrové batérie,“ uviedol. „Hlavným princípom korporácie Rosatom je nepodceniť nič, čo by mohlo byť v budúcnosti realizované ako biznis.“

Pershukov povedal, že ruský jadrový priemysel je „uznávaným vodcom“ na svetovom trhu jadrových technológií. Spoločnosť je „prvá na svete“, čo sa týka počtu v súčasnosti stavaných jadrových elektrární, ďalej zaisťuje 40 % zákaziek z celosvetového trhu s obohacovaním uránu a tvoria 17 % trhu s jadrovým palivom, dodal.

Spomenul tiež úsilie Rosatomu o vytvorenie medzinárodného výskumného centra zameraného na technológiu MBIR – viacúčelový sodíkom chladený rýchly výskumný reaktor, ktorý sa stavia o výskumnom ústave Research Institute of Atomic Reactors (NIIAR) v meste Dimitrovgrad.

„Globálny záujem o technológiu MBIR je obrovský,“ poznamenal Pershukov. Následne vysvetlil: „Pretože všetci chápu, že park výskumných reaktorov sa prakticky vyčerpal, a reaktor MBIR by sa mohol stať jediným svetovým centrom pre výskum jadrovej energie budúcnosti.“

Zdroj: Essential Communication

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.