Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Hodina Zeme - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Hodina Zeme 2011
28. marca 2011 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Hodina Zeme 2011

Milióny ľudí a tisíce miest po celom svete v sobotu (26.3.) na hodinu zhasli svetlo. Tradičná celosvetová akcia Hodina Zeme je symbolickým gestom ako dokázať, že elektrinou sa dá šetriť a chrániť tak klímu našej planéty. K iniciatíve, ku ktorej sa pripojilo celkom 133 krajín, sa pripojili aj mestá na Slovensku, jedným z nich bol aj Trenčín.

Medzi prvými štátmi, ktoré si v sobotu Hodinu Zeme uctili, bola Austrália. V Sydney podľa denníka The Sydney Morning Herald zhasol ekvivalent dvoch miliónov úsporných žiaroviek, čo je dvojnásobok minuloročného počtu. Mestské úrady okrem iného vypli osvetlenie slávnej opery alebo mostu Harbour Bridge. Energetická spoločnosť Ausgrid zaznamenala oproti bežným večerom v centre Sydney o 12 % menšiu spotrebu energie.

K celosvetovej manifestácii sa pripojilo aj Japonsko, ktoré nedávno postihli ničivé zemetrasenia a následná prívalová vlna tsunami. Svetlá vypli aj ľudia v niektorých hoteloch, ktoré sa premenili na evakuačné strediská.

Do tmy sa ponorili aj mnohé mestá v Číne. V metropole Pekingu zhasol okrem iného olympijský štadión Vtáčie hniezdo. V Indii, kde svetlá vypli milióny ľudí, sa v tme ocitli niektoré vládne budovy, sídla bánk aj hotely. V Dubaji sa ponorila do tmy najvyššia budova sveta Burdž Chalífa.

Po prvýkrát sa akcia uskutočnila pred štyrmi rokmi v Austrálii. Vlani sa Hodina Zeme 2010 zapísala do histórie ako doteraz najrozsiahlejšia dobrovoľná akcia vôbec. Svetlá vyplo 4.616 miest v 128 krajinách, vrátane deviatich z desať najľudnatejších veľkomiest.

Text: ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.