Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Solarne panely veterne elektrarne turbiny obnovitelne zdroje energie zelena energia
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
14. marca 2023 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Hlavným cieľom REPowerEU bude diverzifikácia zdrojov energie a odklonenie sa od ruských fosílnych palív

Hlavným cieľom reforiem a investícií v pripravovanej národnej kapitole REPowerEU bude najmä diverzifikácia zdrojov energie a odklonenie sa od ruských fosílnych palív. To sa dosiahne zvýšením energetickej efektívnosti či investíciami do odolnosti elektrifikačnej sústavy umožňujúcej urýchlenie prechodu na obnoviteľné zdroje energie. Konštatuje to Národný program reforiem SR na rok 2023, ktorý Ministerstvo financií SR predložilo do pripomienkového konania.

Okrem vyššie spomínaných cieľov pritom plánuje Slovensko zahrnúť do kapitoly REPowerEU aj také opatrenia, ktoré pomôžu v boji proti energetickej chudobe, podporia nízkoemisnú, respektíve bezemisnú dopravu a urýchlia rekvalifikáciu pracovnej sily na ekologické a digitálne zručnosti.

Aktuálne je kapitola REPowerEU v štádiu príprav a predpokladané odovzdanie kapitoly na posúdenie Európskej komisii sa očakáva v apríli 2023,“ uvádza sa v materiáli.

Do konca júna 2024 bude schválené finálne znenie aktualizovanej verzie Národného energetického a klimatického plánu (NECP) v kontexte nových cieľov balíka Fit for 55 a iniciatívy REPowerEU.

Čo sa týka obnoviteľných zdrojov energie (OZE), cieľ je do roku 2026 vybudovať nové kapacity aspoň v objeme 120 MW a taktiež do uvedeného obdobia zvýšiť modernizovanú kapacitu na výrobu elektriny z OZE aspoň o 100 MW.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.