Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
4. septembra 2017 Teplo a tepelná energia od Energia.skSITA

HBP v minulom baníckom roku vyťažili viac ako 1,8 milióna ton uhlia

Najvyššia koncentrácia ťažby bola v bani Nováky, kde baníci vyťažili viac ako 1,2 milión ton. Nasleduje baňa Cigeľ s 258.000 tonami, baňa Handlová s 204.000 tonami a baňa Čáry s ťažbou 135.000 ton.

Zo stenárskych kolektívov najviac, a to 364.000 ton vyťažili stenári Slavomíra Bielika v bani Nováky. Pri príprave nových ťažobných kapacít vyrazili razičské osádky takmer 11.000 metrov banských diel. Najúspešnejším kolektívom, s pokorením ročnej 1000-metrovej hranice, boli raziči Tibora Hlinku z bane Nováky, informovala ďalej hovorkyňa spoločnosti Adriana Siváková.

„Naplnili sme kúpne zmluvy pre našich odberateľov, splnili sme si všetky záväzky voči našim odberateľom, voči zamestnancom a takisto aj voči ostatným inštitúciám a zároveň vyrazením 11.000 bežných metrov sme si pripravili pracoviská pre súčasný banícky rok,“ skonštatoval počas Regionálnych osláv dňa baníkov, ktoré boli uplynulý víkend v Handlovej, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Peter Čičmanec.

„Pokračovali sme v rozbiehaní a rozvíjaní našich iných aktivít, rybia farma (chov sumčeka afrického, pozn. TASR), jedna z najúspešnejších v rámci uplynulého baníckeho roka. Z hľadiska odbytu sa nám podarila zabezpečiť plná produkcia. V súčasnosti predávame do okolitých štátov, Českej republiky, Poľska, Maďarska, robili sme výberové konanie pre Chorvátsko, Srbsko a Rakúsko. Na Slovensku sme už vo všetkých obchodných reťazcoch,“ doplnil Čičmanec.

Firma do svojho rozvoja investovala takmer tri milióny eur, ktoré smerovali predovšetkým do modernizácie, zvýšenia bezpečnosti pri ťažbe uhlia a do sprístupnenia nových uhoľných zásob. V skupine Hornonitrianske bane poskytovala pracovnú príležitosť pre 4000 zamestnancov. „Bol to náročný rok, ale sme s ním spokojní, vytvoril podmienky pre fungovanie v tom budúcom roku,“ dodal generálny riaditeľ baní.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.