Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6. decembra 2016 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

HBP: Prevádzkový pokus v treťom bloku ENO nepodlieha integrovanému povoleniu

„Počas tohto roka dochádzalo v ENO k častým a výrazným výpadkom zariadení na výrobu elektrickej energie na v súčasnosti prevádzkovaných blokoch B1 a B2, čo malo za následok neplnenie všeobecného hospodárskeho záujmu o výrobe elektrickej energie z domáceho uhlia a HBP to spôsobovalo vážne výrobné a technicko-ekonomické problémy,“ ozrejmila ďalej Siváková s tým, že ku koncu októbra bol výpadok výroby elektrickej energie viac ako desať percent z plánovanej povinnej výroby v zmysle všeobecného hospodárskeho záujmu.

HBP preto požiadali Slovenské elektrárne (SE) o riešenie situácie, z čoho vyplynulo vykonať prevádzkový pokus pre zriadenie náhradnej spaľovacej jednotky, ktorá by zabezpečila riešenie výpadkov a porúch výrobných zariadení ENO. „V súlade s platnou legislatívou bol preto pripravený projekt prevádzkového pokusu, ktorého výsledkom budú podklady pre technicko-ekonomickú štúdiu vytvorenia náhradnej spaľovacej jednotky. Opatrenie sa vykonáva pre budúcnosť, s cieľom optimalizovať investičné a prevádzkové náklady, aby náhradné zariadenie čo najmenej zaťažilo cenu elektriny a pritom plnilo platnú legislatívu,“ doplnila tlačová hovorkyňa HBP. Na prevádzkový pokus bolo podľa jej ďalších slov vytipované a HBP prenajaté pôvodné zariadenie – 3. blok ENO, ktoré bolo, ako tvrdí, technicky upravené, aby spĺňalo platné emisné limity. „Prevádzkový pokus je časovo ohraničený od 7. novembra na asi štyri mesiace. Takýto krátkodobý pokus nepodlieha integrovanému povoleniu, postačuje oznámenie príslušným orgánom, čo bolo splnené,“ zdôraznila. Počas pokusu sa podľa Sivákovej vykonávajú emisné merania a monitoring spalín akreditovaným laboratóriom. „V žiadnom prípade nedôjde k prekročeniu určeného objemu spotreby uhlia a výroby elektriny pre rok 2016 v elektrárni Nováky a ani k prekročeniu celkových emisných kvót,“ dodala.

Realizáciu prevádzkového pokusu oznámili SE ešte 27. novembra Inšpektorátu životného prostredia v Banskej Bystrici a Okresnému úradu, odboru starostlivosti o životné prostredie v Prievidzi, potvrdil v pondelok pre TASR riaditeľ inšpektorátu životného prostredia Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) Zdeněk Gregor.

Predstavitelia SaS na pondelňajšej tlačovej konferencii kritizovali, že 3. blok uhoľnej elektrárne v Novákoch funguje bez povolenia na prevádzku. ENO3 by podľa nich nemala fungovať od konca roku 2015 pre sprísnené emisné limity. Podpredsedníčka strany Jana Kiššová plánuje ako predsedníčka Výboru Národnej rady SR pre hospodárske záležitosti zvolať na štvrtok (8. 12.) jeho mimoriadne zasadanie.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.