Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
HBP tlacovka 1
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Predstavitelia HBP
1. júna 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

HBP sa bráni, pracovníci sa dotujú aj inde a drahšie

Podľa spoločnosti Hornonitrianske bane Prievidza sa niektorí politici snažia bane zdiskreditovať. „Ich nepravdivé a demagogické vyhlásenia ohrozujú 11 000 pracovných miest naviazaných na ťažbu uhlia,“ uviedol dnes na tlačovej besede v Bratislave predseda dozornej rady spoločnosti Hornonitrianske bane Prievidza (HBP) a riaditeľ pre stratégiu Rastislav Januščák.

V samotnom HBP pracovalo vlani v priemere 3368 zamestnancov, z toho 224 evidovala Baňa Čáry na Záhorí.

Januščák poukázal na to, že bez podpory spaľovania domáceho uhlia v elektrárni Nováky (ENO), je nemožné, aby naše uhlie konkurovalo dotovanému uhliu z Nemecka, Poľska, Česka a ďalších krajín. Z domáceho uhlia sa podľa HBP na Slovensku vyrobí ročne len asi 7 % elektriny, zatiaľ čo v Nemecku z neho pochádza 41 % elektriny, v Poľsku cez 77 %, Česku a Slovinsku po 30 % a v Maďarsku 20 % vyrobenej elektriny.

Nedávne vyjadrenia primátorky mesta Prievidza Kataríny Macháčkovej sú podľa HBP poplašnými správami a súčasťou sporu vedenia Prievidze s firmou Prievidzské tepelné hospodárstvo (PTH), ktorú HBP s mestom spoluvlastní.

„Bezproblémové fungovanie PTH sa priamo týka existencie baní. Znamená totiž pre nás ročný odbyt 200 tisíc ton uhlia a v previazanosti na zamestnanosť predstavuje prácu asi pre 500 baníkov,“ zdôraznil Januščák. Gro sporu ohľadom PTH sa údajne skrýva inde – mesto Prievidza podľa neho s napojením na centrálny zdroj tepla z elektrárne Nováky v budúcnosti nepočíta.

Macháčková v reakcii na HBP uviedla, že nechce, aby sa z hornej Nitry a Prievidze po vyťažení uhlia stala hladová dolina. Zástupcovia „nášho miestneho oligarchu“ podľa nej však nechcú otvárať diskusiu o inej zamestnanosti ako o tej v baniach. „Absolútne odmietam, že by mesto bolo proti centrálnemu zdroju tepla. Mesto je za zachovanie centrálneho zdroja tepla,“ dodala.

Máme aj drahšie pracovné miesta

Predstavitelia HBP sa tiež snažili vyvrátiť obvinenia z toho, že predražujú koncovú cenu elektriny, keďže doplatok okolo 95 miliónov eur ročne sa vypláca Slovenským elektrárňam. Navyše, oveľa väčšie sumy smerujú na obnoviteľné zdroje, najmä fotovoltiku, či kombinovanú výrobu elektriny a tepla z importovaného uhlia. HBP elektrárňam len fakturujú za dodávky uhlia.

Argumentujú tým, že na odvodoch a daniach prispeli do štátneho rozpočtu sumou asi 24,5 miliónov eur, ďalších 14 miliónov dali za nákup emisných povoleniek a za prístup do sústavy (tzv. G-komponent). Ak by baníci prišli o prácu, štát by tieto peniaze nemal a naopak by musel vyplácať dávky v nezamestnanosti a sociálne dávky, ktoré by presiahli súčasný doplatok na spaľovanie uhlia.

HBP tiež orientačne prepočítali podporu na 1 pracovné miesto a 1 mesiac v roku 2015. Jedno pracovné miesto vo fotovoltike podľa nich stojí až 15 100 eur mesačne. Dotácia na zamestnanca v hlinikárni Slovalco zase vyjde na 9100 eur mesačne. Naopak, na jedného pracovníka v elektrárni sa odberatelia elektriny poskladajú len sumou 1625 eur mesačne.

Zdroj: HBP, a.s

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.