Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. apríla 2011 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Havária vo Fukušime sa závažnosťou vyrovnala Černobyľu

Havária v japonskej jadrovej elektrárni Fukušima I bola dnes (12. apríla) kategorizovaná najvyšším, siedmym stupňom ohrozenia. Ešte 11. marca bola havária zaradená na štvrtý stupeň sedembodovej škály. 18. marca experti ohodnotili závažnosť piatym stupňom. Siedmy stupeň závažnosti doteraz priradila Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu len katastrofe v Černobyle.

Japonská komisia odhadla, že v určitej fáze dosahoval objem rádioaktívneho jódu 131, ktorý unikal z fukušimských reaktorov, hodnoty 10.000 terabecquerelov za hodinu a to po dobu niekoľkých hodín. To podľa medzinárodne platnej stupnice zaraďuje fukušimskú haváriu práve na najvyšší siedmy stupeň. Hodnotenie však reflektuje počiatočnú kritickú situáciu úniku radiácie a nie súčasnú situáciu, ktorá sa zlepšila.

Podľa regulačných zložiek Agentúry bolo množstvo rádioaktívneho jódu uniknutého z poškodených reaktorov minimálne 15-násobne vyššie, ako je stanovený limit pre dosiahnutie 7. stupňa. Namerané hodnoty sú však stále asi iba 10 % z množstva, ktoré sa uvoľnilo v Černobyle. Množstvo rádioaktívneho Cézia-137, ktorého polčas rozpadu dosahuje 30 rokov je asi jedna sedmina z objemu uvoľneného v Černobyle.

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu  stanovila pre nečakané udalosti v jadrových objektoch sedem-bodovú Medzinárodnú stupnicu jadrových a rádiologických udalostí (INES), ktorá tieto udalosti delí na „incidenty“ (1-3) a „nehody“ (4-7).

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.