Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
20. októbra 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Hasiči upozorňujú: Dodržiavajte zásady bezpečnosti pri vykurovaní

Palivový spotrebič možno používať len vtedy, ak je v dobrom technickom stave a za podmienok určených v dokumentácii k spotrebiču, komíny a dymovody treba udržiavať v dobrom technickom stave a zabezpečovať ich pravidelné čistenie a kontroly.

Ako uviedol Ján Tomaľa z oddelenia protipožiarnej prevencie banskobystrického krajského hasičského riaditeľstva, najmä občania, ktorí na vykurovanie používajú spotrebiče na tuhé palivá, by mali byť pri ich inštalácii aj prevádzke obozretní a nezabúdať na dodržiavanie predpisov. „Medzi základné opatrenie, ktoré treba dodržiavať, patrí, že palivový spotrebič možno používať len vtedy, ak je v dobrom technickom stave a za podmienok určených v dokumentácii k spotrebiču. Pred pripojením spotrebiča na komín, pred zámenou lokálneho spotrebiča palív na ústredný alebo etážový zdroj tepla, pred zmenou druhu paliva alebo po stavebných úpravách na telese komína je potrebné zabezpečiť odborné preskúšanie komínov. Komíny a dymovody treba udržiavať v dobrom technickom stave a zabezpečovať ich pravidelné čistenie a vykonávanie kontroly,“ uviedol Tomaľa.

Pripomenul tiež, že horúci popol po vybratí možno ukladať iba do nádob z nehorľavých látok, podlaha okolo čistiacich otvorov môže byť len z nehorľavých materiálov alebo ju treba chrániť ochrannou podložkou do vzdialenosti najmenej 60 centimetrov a prenosné vykurovacie telesá treba umiestniť na bezpečné miesta a do bezpečnej vzdialenosti od horľavých materiálov.

O potrebe dodržiavať tieto zásady svedčí podľa hasičov aj štatistika požiarov, podľa ktorej vzniklo vlani na Slovensku pre nevyhovujúci stav vykurovacieho telesa, dymovodu alebo komína 590 požiarov, pri ktorých zahynul jeden človek, deviati boli zranení a priame materiálne škody boli za vyše 1,566 milióna eur.

Zdroj: SITA, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.