Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. novembra 2013 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

Greenpeace:ÚJD by mal preskúmať informácie o údajných nedostatkoch v Mochovciach

„Úrad by mal tieto dokumenty preskúmať a zaistiť nápravu. Máme však reálnu obavu, že sa tak nestane, aj vzhľadom na naše predošlé skúsenosti s ÚJD, pri ktorých úrad vystupuje skôr ako propagátor jadrovej energetiky a nie kontrolný úrad a dlhodobo sa snaží sám zatajovať pred verejnosťou informácie o bezpečnosti elektrárne,“ vyhlásil v stanovisku koordinátor kampaní Greenpeace Slovensko Pavol Široký.

Organizácia bude od ÚJD žiadať, aby preskúmal podozrenia z nekvalitnej práce v Mochovciach, ktoré boli zverejnené na stránke Anonymous. Ako prvý o nich na Slovensku informoval spravodajský portál aktualne.sk.

„Uniknuté dokumenty od Anonymous v Taliansku potvrdzujú to, čo Greenpeace pozná z minulých jadrových projektov po celom svete. Konštrukcie jadrových elektrární sú zložité, čo v realite znamená, že za závojom pekne vyzerajúcich dokumentov je každodenný neporiadok,“ konštatoval odborný konzultant Greenpeace v oblasti jadrovej energetiky a energetickej politiky Jan Haverkamp, ktorý analyzoval niektoré uniknuté dokumenty. Poukázal pritom na príklady nedostatkov v jadrových elektrárňach v Južnej Kórei, českom Temelíne či fínskom Olkiluoto.

Uniknutá dokumentácia, ktorú Greenpeace považuje za autentickú, poukazuje podľa Haverkampa na realitu mochoveckého projektu. „Každá jadrová elektráreň má slabosti, pretože realita je iná, než bol plán. V prípade jadrovej elektrárne Mochovce 3,4 je o to znepokojujúcejšie, že ide o projekt s dizajnom zo sedemdesiatych rokov minulého storočia s iba nepodstatnými vylepšeniami, ktoré nespĺňajú súčasné bezpečnostné koncepty,“ domnieva sa odborník. Podľa neho je na čase zastaviť tento nekoncepčný projekt a pracovať na alternatívach v oblasti obnoviteľných zdrojov energie, ktoré sú čisté a lacnejšie.

Talianska stránka Anonymous na začiatku novembra zverejnila údajnú e-mailovú komunikáciu medzi zamestnancami talianskych firiem, ktoré sa venujú kvalite a kontrole prác na dostavbe EMO3,4 a  dokumentáciu o kontrolách zvarov na rôznych dôležitých potrubiach. Stránka okrem iného upozorňuje, že „z testov vykonaných v Mochovciach sa ukazuje, že inšpektor, ktorý sledoval montážnu činnosť, nespracoval kvalitu procesov a dokumentáciu primeraným spôsobom“ a „v súčasnej dobe bola dokumentácia spracovaná na vyhovujúcu i napriek nájdenému množstvu nezrovnalostí“.

Copyright © TASR 2013

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.