Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
18. januára 2011 Jadrová energia od Energia.skTASR

Greenpeace žiada zastaviť dostavbu Mochoviec a zmeniť legislatívu

„V prvom rade treba zmeniť legislatívu tak, ako nám výbor odporúča, ale tiež treba zmeniť spôsobené škody, chyby, ktoré SR spravila počas posudzovania, pretože celý proces posudzovania výstavby tejto elektrárne, resp. dostavby bol neregulárny a treba to napraviť,“ uviedla dnes na stretnutí s novinármi Andrea Zlatňanská z Greenpeace Slovensko.

Podľa advokátky Evy Kováčechovej z Via Iuris Aarhuský výbor rozhodol, že spôsob, akým bolo vydané rozhodnutie o zmene stavby pred dokončením elektrárne, nezodpovedá našim medzinárodným záväzkom. „Neumožnil totiž účasť verejnosti na rozhodovaní a povoľovacom konaní, pretože tomuto rozhodnutiu nepredchádzal proces posudzovania vplyvov na životné prostredie, známy pod skratkou EIA,“ skonštatovala.

Ministerstvo v piatok (14.1.) reagovalo, že stavebné povolenie na výstavbu blokov jadrovej elektrárne Mochovce považuje za platné. „Z environmentálneho pohľadu MŽP SR považuje spustenie 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne za bezproblémové, keďže bola EIA (posudzovanie vplyvov na životné prostredie, pozn. TASR ) v marci 2010 právoplatne priznaná,“ reagovala hovorkyňa rezortu životného prostredia Katarína Ďurica.

Podľa Kováčechovej však bolo priznanie EIA v roku 2010 už zbytočné a formálne, keďže posledné významné rozhodnutie – povolenie podľa jej slov bolo ešte z roka 2008. „Čiže, v roku 2010 sa mohla verejnosť vyjadriť, ale závery verejnosti už nijakým spôsobom neboli odzrkadlené v povolení,“ podotkla.

Odporúčania výboru hovoria podľa jej slov o tom, že SR má umožniť, aby bola pri každom väčšom rozhodovaní, resp. pri každom rozhodovaní týkajúcom sa stavby, ktorá môže mať vplyv na životné prostredie, zabezpečená účasť verejnosti. „A to aj pri takých stavbách, ktoré boli pôvodne povolené predtým, než platil zákon o posudzovaní vplyvov na životné prostredie,“ podotkla Kováčechová.

„Do konca tohto roka musí SR zaslať na výbor správu o tom, ako pokračuje v plnení týchto nariadení a do decembra 2012 musí SR už ukázať, akým spôsobom implementovala tieto nariadenia, aby sa predišlo tomu, aby v budúcnosti sa stal taký prípad, že verejnosť bude vylúčená z posudzovania takýchto projektov,“ uviedla Zlatňanská.

Zároveň upozornila, že ide o odporúčania, ktoré nie sú záväzné. Slovensko však podľa jej slov v roku 2006 svojprávne a dobrovoľne ratifikovalo Aarhuský dohovor a preto by ho mala aj nasledovať.

Sťažnosť pre povoľovanie Mochoviec podali organizácie Global 2000, Za Matku Zem, Greenpeace a združenie Via Iuris. Spor sa začal v roku 2008, keď Úrad jadrového dozoru vydal súhlasné rozhodnutie na zmenu stavby 3. a 4. jadrového bloku bez toho, aby dovolil verejnosti zúčastniť sa na tomto procese. Po následnej súdnej žalobe na Krajskom súde v Bratislave, ktorá stále prebieha, sa aktivisti rozhodli osloviť odborníkov z OSN, pretože takéto konanie považovali za porušenie Aarhuského dohovoru.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.