Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. októbra 2014 Jadrová energia od Energia.skTASR

GREENPEACE: Za jadrové škody by mal plne zodpovedať vlastník jadrovej elektrárne

Vlastník jadrovej elektrárne by tak mal podľa navrhovanej zmeny povinnosť platiť škody po jadrovej havárii iba do výšky 300 miliónov eur. To by však podľa Greenpeace znamenalo, že väčšinu škôd zaplatí štát a občania. Teda tí, ktorí budú najviac haváriou postihnutí. Greenpeace Slovensko preto aj naďalej žiada, aby plnú zodpovednosť za jadrové škody niesol na pleciach vlastník jadrových elektrární a jeho dodávatelia.

„Jadrový priemysel nám tvrdí, aké je jadro lacné a bezpečné, tvrdo sa však bráni prevziať plnú zodpovednosť za prípadné škody po jadrovej havárii. Štátne orgány ako ÚJD, Ministerstvo hospodárstva SR aj samotná vláda by mali chrániť záujmy ľudí, a nie ekonomické záujmy súkromných atómových firiem,“ konštatoval koordinátor energetickej kampane Greenpeace Slovensko Pavol Široký.

Súčasná situácia podľa Greenpeace Slovensko garantuje, že v prípade jadrovej havárie dostane človek žijúci v najviac postihnutej oblasti iba 750 eur. Môže však prísť o majetok za desiatky tisíc eur, nehovoriac o poškodenom životnom prostredí a zvýšených zdravotných nákladoch.

Greenpeace Slovensko sa bude v nasledujúcom schvaľovacom procese aj naďalej snažiť presvedčiť vládu SR, ako aj poslancov parlamentu, aby prijali zákon, ktorý bude dostatočne chrániť majetok občanov a firiem postihnutých prípadnou jadrovou haváriou. Zákon v súčasnej podobe túto funkciu plniť nebude.

„Úhrada plnej výšky škody pri nelimitovanej zodpovednosti prevádzkovateľa a súčasne pri nedotknuteľnosti verejných zdrojov jednoducho nie je možná, pretože aj prevádzkovateľ je limitovaný v krajnom prípade svojím majetkom,“ uviedla pre TASR v reakcii na vyjadrenia Greenpeace hovorkyňa ÚJD Zuzana Hosťovecká.

Limit zodpovednosti na úrovni 300 miliónov eur pre energetické jadrové zariadenia je podľa nej platný už od 1. januára 2014, a teda nie až na základe navrhovaného zákona. „Stanoviť limit zodpovednosti je umožnené vo Viedenskom dohovore z roku 1963, ktorého je SR zmluvným štátom od roku 1995. Súčasný minimálny limit zodpovednosti v dohovore je približne 136 miliónov eur, čo je v zákone zvýšené o 50 miliónov eur pre neenergetické jadrové zariadenia a pre prepravu rádioaktívnych materiálov a o 170 miliónov eur smerom nahor pre energetické jadrové zariadenia,“ dodala hovorkyňa ÚJD.

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.