Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. septembra 2011 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Greenpeace: Využívaním bicykla chránime klímu

V rámci Európskeho týždňa mobility sa Greenpeace zúčastní cyklojazdy, ktorú na Deň bez áut – 22. septembra organizuje Cyklokoalícia a Bratislava-Inline. V tieto dni zároveň prebieha po celom svete Globálny akčný deň, s podtitulom „Deň pohybu bez fosílnych palív“, ktorý zastrešuje klimatická iniciatíva 350.org. Environmentalisti chcú poukázať na stále výraznejší podiel dopravy na emisiách skleníkových plynov. Využívanie bicyklovej či mestskej hromadnej dopravy je podľa organizácie jedným zo spôsobov, ako znížiť nielen znečistenie ovzdušia ale aj pomôcť pri riešení jedného z najzávažnejších problémov súčasnosti, klimatickej zmeny.

„Doprava má výrazný vplyv na klimatickú zmenu. Emisie CO2 z dopravy stúpli na Slovensku z 3,8 milióna ton v roku 1991 až na 6,7 miliónov ton CO2 v roku 2008. Podiel dopravy na celkových emisiách CO2 tak vzrástol zo 6% na viac ako 14% celkových emisií skleníkových plynov, z čoho až polovica pripadá na individuálnu automobilovú dopravu. V čase, kedy sa klimatická zmena stala vážnym problémom pre životné prostredie, zdravie ale aj ekonomiku, je nutné tento trend zastaviť,“ uviedol klimatický kampanier Greenpeace Slovensko, Pavol Široký.

Ako ďalej uviedol, od roku 2001 do roku 2009 stúpla spotreba palív v doprave o viac ako 50%. Doprava sa tak podieľa na konečnej energetickej spotrebe Slovenska približne 24%, kým v roku 2001 to bolo iba 13%. Doprava sa tak stala v podstate jediným sektorom, kde za posledných 10 rokov výrazne stúpla spotreba energií aj emisie skleníkových plynov.

„Riešením problémov dopravy v našich mestách určite nie je budovanie stále širších ciest a stále väčších parkovacích domov, ale podpora  cyklistov, cyklotrás a parkovacích miest pre bicykle. Je to jeden zo spôsobov, ako môžu za pomoci mesta prispieť k ochrane životného prostredia aj jednotlivci,“ dodal Široký.

Podľa Greenpeace je dôležité aj zlepšovanie podmienok verejnej dopravy v mestách – kvalita dopravných prostriedkov a ich bezpečnosť, budovanie vyhradených pruhov pre MHD a využívanie obnoviteľných zdrojov. Ďalším riešením je aj zodpovedná politika automobilových firiem a to najmä uprednostňovaním výroby vozidiel, ktoré majú emisie CO2 na jeden kilometer nižšie ako 120g. Do roku 2020 by postupne všetky automobilky mali v ideálnom prípade vyrábať iba autá s emisiami CO2 nižšími ako 90g/km.

Ďalším dôležitým posunom v oblasti automobilového priemyslu by podľa Greenpeace bolo aj zvyšovanie podielu elektromobilov, pri ktorých však musí byť splnená podmienka, že elektrická energia na pohon bude pochádzať z obnoviteľných zdrojov.

Informačný stánok Greenpeace o problémoch dopravy z hľadiska emisií skleníkových plynov a ochrany klímy bude na námestí SNP v Bratislave 22. septembra2011 od 16:00 až do začiatku cyklojazdy o 19:00.

Zdroj: Greenpeace Slovensko

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.