Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
jadrova elektraren belgicko - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračný záber
26. januára 2012 Jadrová energia od Energia.skSITA

Greenpeace: Testovanie slovenských atómiek sa zameralo len na „ideálne havárie“

Experti a spolupracovníci Greenpeace pre jadrovú energetiku Dalibor Stráský a Jan Haverkamp analyzovali Finálnu správu o záťažových testoch slovenských atómových elektrární, ktorú vypracoval Úrad jadrového dozoru (ÚJD). Podľa nich nie je dostatočná, v správe chýba množstvo informácií napr. o možnosti neočakávaného scenára, ktorý sa naplnil vo Fukušime. „Jadrové nehody sa nestávajú z dôvodov, ktoré sme schopní očakávať. To, čo spôsobilo tavenie aktívnej zóny v reaktore A1 v Bohuniciach, v Greisfelde v Nemecku, na Three Miles Island v USA, v Černobyle aj vo Fukušime bolo práve niečo, čo bolo neočakávané,“ doplnil Haverkamp.

Stráský: Správa ÚJD sa zaoberá len „ideálnymi haváriami“

Ekologickí aktivisti tak postrádajú predovšetkým posúdenie dôsledkov vážnejších porúch k zabezpečeniu bezpečnej prevádzky zariadení. Ako uviedol Stráský, „v správach sa posudzujú len havarijné stavy, pri ktorých je väčšinou postihnutý iba jeden systém, zatiaľ čo všetky ostatné fungujú podľa projektových predpokladov.“ Dodal, že akákoľvek kombinácia viacerých nepriaznivých okolností je z úvah vylúčená. ÚJD sa vo svojej správe venoval len „ideálnym“ haváriám, ako ich nazval. Preto si Stráský myslí, že jadrový sektor zrejme nie je na komplikovanejší, ale realistickejší priebeh havárií pripravený. 

Haverkamp pripomenul, že v správe chýba aj porovnanie podobnosti fukušimských a slovenských reaktorov, ich nedostatkov a problémov, ktoré môžu byť príčinou havárie a ohrozenia zdravia obyvateľstva. Pripomenul, že fukušimské reaktory nemali plnotlakový sekundárny kontajnment, tak ako ho nemá ani žiaden slovenský reaktor. Podobnosť vidí aj v tom, že vo Fukušime došlo k havárii viacerých reaktorov naraz, a aj na Slovensku sa v jednej lokalite nachádzajú viaceré reaktory spolu s úložiskami rádioaktívnych materiálov. Správa ÚJD sa ale havárii na viacerých jadrových zariadeniach súčasne nevenuje, podotkol.

Chýbajú plány na evakuáciu a ochranu obyvateľstva, tvrdí Greenpeace

Greenpeace poukazuje aj na vylúčenie ochrany obyvateľstva z teoretických skúšok, čo považuje za vážny nedostatok. Nedostatočné evakuačné plány boli vážnym problémom aj vo Fukušime, kde sa navyše zistilo, že tzv. „zóna ohrozenia nevyhovovala reálnej situácii po havárii. Haverkamp preto predkladá otázku, či je okruh 21 km okolo elektrární v Mochovciach a Bohuniciach dostatočný, či netreba tento rozsah prehodnotiť a pristúpiť k príprave obyvateľstva na jadrovú nehodu vo väčšom území. Dodal, že je nezodpovedné, že sa testy touto témou nezaoberali. Greenpeace preto víta iniciatívu niektorých členov EÚ, aby sa do testov zahrnula aj časť o pohotovostných plánoch a Haverkamp vyzval vládu, aby reflektovala aj takéto krízové reakcie a alternatívne plány evakuácie a ochrany obyvateľstva.

Haverkamp: ÚJD nie schopný „myslieť nemysliteľné“

Podľa expertov spolupracujúcich s Greenpeace je zarážajúce, že ÚJD ako nezávislá inštitúcia sa podpísala pod takúto nedostatočnú správu. Stráský uviedol, že sa autori správ nevyhli niektorým propagandistickým tvrdeniam a argumentom. Napríklad nazývať VVER 440-213 blokmi nového typu považuje za skutočne veľké zveličenie, pretože tieto bloky boli nové koncom 70. rokov minulého storočia. Stráský nespochybnil nezávislosť ÚJD, ale prístup dozorného orgánu označil ako „zaujatý“.

Haverkamp zase tvrdí, že „práve nedostatok nezávislosti regulačného úradu by mohol byť problémom počas revízie správ, ktorá bude nasledovať.“

ÚJD: Finálna správa spĺňa všetky požiadavky bezpečnosti

Atómové elektrárne na Slovensku, ktoré prevádzkujú Slovenské elektrárne, nevykazujú podľa národnej správy o výsledkoch záťažových testov nedostatky, ktoré by vyžadovali neodkladné opatrenia pre bezpečnú prevádzku. Na základe výsledkov testov nebola podľa Úradu jadrového dozoru spochybnená ďalšia bezpečná prevádzka pracujúcich blokov, ani pokračujúca výstavba nových blokov.  

Slovenské elektrárne vo svojich atómových elektrárňach v Jaslovských Bohuniciach a v Mochovciach aj napriek ich bezpečnosti a spoľahlivosti vidia bezpečnostné rezervy. „Pre niektoré vysoko nepravdepodobné situácie existuje možnosť ďalšieho zvyšovania bezpečnosti jadrových elektrární a zlepšenie havarijnej odozvy prijatím vhodných opatrení,“ uviedol dominantný výrobca elektriny vo finálnej správe zo záťažových testov. Na základe analýz Slovenské elektrárne identifikovali bezpečnostné opatrenia, ktoré plánujú realizovať. Opatrenia rozdelila spoločnosť na krátkodobé a strednodobé. K najväčším prispievateľom k bezpečnosti patrí zvýšenie zálohovania zdrojov napájacej vody pri seizmickej udalosti a pri udalosti Station blackout, konštatujú SE.

Portál „energia“ vám v blízkej budúcnosti prinesie rozhovor s Daliborom Stráským,  spolupracovníkom Greenpeace a poverencom Horného Rakúska pre jadrovú energiu.

SITA, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.