Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. septembra 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Greenpeace: Novela atómového zákona naďalej obmedzuje práva občanov na informácie

V týchto dňoch sa bude na pôde Národnej rady SR prerokovávať aj tzv. atómový zákon, ktorý obsahuje aj obmedzenie prístupu k informáciám o jadrových zariadeniach. Organizácie Greenpeace a VIA IURIS upozorňujú, že navrhnutá novela je aj po vykonaných zmenách naďalej v rozpore s Ústavou SR, európskymi predpismi a Aarhuským dohovorom.

„Utajené by mali byť aj celé dokumenty, ktoré sa týkajú bezpečnosti prevádzky alebo konania o povolení stavby jadrových zariadení. Samozrejme chápeme, že existujú informácie, ktoré nie je možné poskytnúť verejnosti z dôvodu ochrany jadrových zariadení, napríklad pred teroristickým útokom. Tieto citlivé informácie by sa však mali z dokumentov vylúčiť a nemali by byť kvôli tomu utajené kompletne celé dokumenty,“ povedala koordinátorka energetickej kampane Greenpeace Andrea Zlatňanská.

Paušálne a úplné utajenie dokumentov týkajúcich sa jadrového priemyslu podľa atómového zákona bolo zavedené v marci 2010. Vtedy NR SR bez verejnej diskusie schválila poslanecký pozmeňujúci návrh predložený až na rokovaní výboru, ktorý do novely zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie vložil nesúvisiace novely štyroch zákonov. Najnovšia predkladaná novela síce znižuje množstvo utajených dokumentov, ale stále nie dostatočne.

„Ani v súčasnosti predkladaná novela neodstraňuje problém paušálneho a kompletného utajenia mnohých celých dokumentov týkajúcich sa procesu povoľovania, čo je v zjavnom rozpore s Ústavou SR, predpismi EÚ a medzinárodným Aarhuským dohovorom. Považujeme to za obmedzenie slobodného prístupu k informáciám, ktoré v demokratickej spoločnosti nemá miesto,“ uviedol právnik spolupracujúci s VIA IURIS Peter Wilfling.

Celosvetový trend jadrového priemyslu je v posledných rokoch a najmä po škandáloch po havárii v japonskej Fukušime jasný – viac transparentnosti a umožnenie kontroly štátnych orgánov odbornou či laickou verejnosťou. Všetky dokumenty, ktoré majú byť na Slovensku utajené, príslušné úrady jadrového dozoru v zahraničí poskytujú buď k nahliadnutiu, alebo vo forme kópií a vyčierňujú iba konkrétne a naozaj citlivé informácie. A to aj v krajinách propagujúcich jadrovú energiu ako je Fínsko, či Česká republika. Dokonca ani v Ruskej federácii podobné obmedzenie neexistuje.

„Je nemysliteľné, aby boli informácie o projektoch jadrových zariadení poskytnuté len úzkej skupine ľudí, ktorí majú navyše záujem na rozvoji jadrovej energetiky, bez

Akejkoľvek kontroly verejnosti. Bez informácií nie je možné posúdiť riziko projektu pre bezpečnosť a zdravie ľudí. Účasť verejnosti pri povoľovaní projektov jadrových zariadení, ktorú požadujú medzinárodné dohovory aj predpisy Európskej únie, sa tak stáva iba formalitou,“ dodala Zlatňanská.

Zdroj: Greenpeace Slovensko

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.