Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. marca 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Greenpeace: Jadrová havária na Slovensku sa nedá vylúčiť

Vyjadrenie ministra Miškova o nadštandardnej bezpečnosti jadrových reaktorov na Slovensku považuje organizácia Greenpeace prinajmenšom za trúfalé. Environmentalisti upozorňujú, že havária na žiadnom jadrovom reaktore sa nedá vylúčiť. Smutné udalosti v Japonsku nám ukazujú len ďalšiu z množstva situácií, pri ktorej je jadrová energetika nebezpečným zdrojom energie.

„Tvrdenie ministra, že elektráreň by zvládla napríklad náraz lietadla je zavádzajúce. Práve otázka nárazu lietadla bola témou počas posudzovania vplyvov na životné prostredie Mochoviec 3 a 4. Ani vtedy však investor (Slovenské elektrárne, a.s.) dostatočne nedoložil, že by mala elektráreň odolať nárazom malého lietadla, nie to veľkého“, povedala koordinátorka energetickej kampane Greenpeace, Andrea Zlatňanská.

Minister Miškov uviedol, že slovenské elektrárne majú bezpečnostný nadštandard. Greenpeace považuje aj toto vyjadrenie za zavádzajúce. Ide o ruský dizajn zo sedemdesiatych rokov. Medzi najviac diskutovanými otázkami pri procese EIA na Mochovce 3,4 boli aj otázky bezpečnosti, či dostatočnej dodávky chladiacej vody v krízových situáciách. Podľa environemntalistov neboli tieto otázky dostatočne zodpovedané.

„Nie je nám jasné, ako konkrétne by mala havária v Japonsku zvýšiť nároky na bezpečnosť reaktorov. Od Černobyľu bolo Medzinárodnej agentúre pre atómovú energiu nahlásených takmer 800 havárií, kde došlo k úniku rádioaktivity. Práve japonské reaktory boli doteraz považované za najlepšie pripravené na zvládnutie silného zemetrasenia. Znamená to, že ubezpečovania o tom, že jadrová energetika je pod najprísnejšími bezpečnostnými nárokmi, bola doteraz klamlivá? Je naozaj nutné, aby tisíce ľudí trpeli následkami jadrových havárií, aby sme si uvedomili, že jadrová energetika je jednoducho nebezpečná?“, dodala Zlatňanská.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.