Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. februára 2012 Jadrová energia od Energia.skSITA

Greenpeace: Fukušima – Krajina tieňov

Medzinárodná organizácia k blížiacemu sa výročiu havárie v japonskej jadrovej elektrárni Fukušima Dajiči pripravila multimediálnu prezentáciu s názvom Krajina tieňov. Cieľom Greenpeace je pripomenúť, že havária nebola len technologickým zlyhaním jadrovej energetiky a politikov. Spôsobila najmä utrpenie tisícov ľudí, ku ktorým sa môžu pridať ďalší jednotlivci všade tam, kde sú reaktory prevádzkované. Okrem prezentácie na internete si budú môcť obyvatelia na Slovensku pozrieť aj samotné fotografie v podobe výstavy. Prvýkrát bude prezentovaná na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave od 27. februára do 23. marca 2012.

„Krajina tieňov ukazuje krásne krajinné fotografie, ale za chvíľu môžeme zistiť, čo je na nich zarážajúce. Niečo na nich chýba a to ľudia. Viac ako 150.000 obyvateľov muselo z dôvodu vysokej rádioaktívnej kontaminácie opustiť svoje domovy v okolí havarovanej jadrovej elektrárne, často aj za hranicou tzv. zóny ohrozenia. Tak môžeme na výstave vidieť fotografie krajiny bez ľudí a zároveň 12 fotografií ľudí, ktorí zostali bez domova. Nemali by sme dovoliť, aby sa niečo také opäť opakovalo,“ uviedla energetická kampanierka Greenpeace, Andrea Zlatňanská.

Multimediálnu prezentáciu vytvorili Robert Knoth a Antoinette de Jong na jeseň 2011 počas cesty do zamorených oblastí vo fukušimskej prefektúre, kde zároveň navštívili viacerých obyvateľov zasiahnutých haváriou.

„Jadrová katastrofa vo Fukušime má dramatický dopad na životné prostredie a životy ľudí zo širokého okolia havarovaných reaktorov. Snažili sme sa to zdokumentovať cez fotografie krajiny a ľudí, rovnako ako rozhovormi s obyvateľmi postihnutej oblasti. Niektorí z nich sa nikdy nebudú môcť vrátiť do svojich domovov. Všade sme cítili hlboký pocit straty,“ uviedol fotograf Robert Knoth.

Radiační experti Greenpeace od začiatku havárie dokumentovali# prebiehajúce vplyvy rádioaktivity na životné prostredie, potraviny a morské plody, aby poukázali na to, že japonské úrady sústavne situáciu podceňovali a neinformovali o radiačnom vplyve v okolí Fukušimy.

„K jadrovej havárii vo Fukušime došlo preto, že japonské orgány nedokázali ochrániť ľudí a namiesto toho chránili jadrový priemysel. Z tohto dôvodu, a to rok po havárii, sú ľudia v Japonsku aj naďalej vystavení nebezpečenstvu z ožiarenia. Doteraz taktiež neboli plne kompenzovaní za všetko, čo stratili, nezískali ani podporu, ktorú potrebujú, aby si znovu vybudovali svoje životy. Aj toto by nám malo pripomenúť, že milióny ľudí žijúcich v blízkosti reaktorov na celom svete sú v nebezpečenstve, že budú trpieť pre rovnaké následky veľkej jadrovej katastrofy,“ uviedla Zlatňanská.

Zdroj: Greenpeace Slovensko

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.