Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. februára 2012 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Greenpeace: Európa môže na znižovaní emisií ušetriť miliardy

Európska komisia tento týždeň navrhla, ako by Európa mohla zvýšiť svoje klimatické ciele, prezentujúc sériu ciest k ďalšiemu zníženiu emisií oxidu uhličitého do roku 2020. Analýza# sa venuje aj konkrétnym štátom. Slovensko by napríklad mohlo ročne ušetriť 54 až 122 miliónov Eur len na prínosoch v zlepšení zdravotnej situácie.

„Štúdia Európskej komisie ďalej vypočítala, že Slovensko by mohlo ročne ušetriť asi 200 miliónov EUR v palivových úsporách čo predstavuje asi 0,19% HDP Slovenska. Minulý rok v októbri sme na Ministerstve životného prostredia prezentovali ekonomickú analýzu vplyvu zvýšenia klimatického cieľa na -30% emisií skleníkových plynov na Slovensko, ktorú si Greenpeace nechal vypracovať u holandskej výskumnej organizácie CE Delft a Karlovej Univerzity v Prahe. Je to jediná podobná štúdia svojho druhu na Slovensku a rovnako ukázala, že prínosy vyšších redukčných ambícií prevýšia náklady pre našu ekonomiku“, uviedol klimatický kampanier Greenpeace, Pavol Široký.

Pracovný dokument Európskej komisie uvádza možnosti ako zvýšiť európske ciele z  20 na 30% redukcie emisií skleníkových plynov a prepočítava ekonomické dopady tejto zmeny na jednotlivé krajiny EÚ. Dokument tiež navrhuje spôsoby, ako uľahčiť strednej a východnej Európe reformovať svoj uhlíkovo náročný priemysel a energetiku.

Greenpeace víta# návrhy Európskej komisie, ktoré by mohli viesť k nárastu zelených investícií a posilnenie európskeho hospodárstva úsporou v priemere asi 20 miliárd EUR ročne v nákladoch na pohonné hmoty a palivá v období rokov 2016 až 2020. Potrebná je takisto úprava upadajúceho trhu s emisnými povolenkami#. Greenpeace si myslí, že vyššia cena povoleniek je potrebná pre podporu investícií do čistej energie a ďalších zelených technológií.

„Zverejnený dokument vnímame ako príležitosť pre ambicióznejšie plány EÚ na zvýšenie redukcie emisií skleníkových plynov. Je to priestor na vyriešenie slabín trhu s emisnými povolenkami a investície do zelených technológií rovnako v bohatých ako aj chudobnejších krajinách únie,“ dodal Široký.

Európski ministri životného prostredia budú o klimatických ambíciách Európskej únie a trhu s uhlíkom diskutovať 9. Marca 2012.

Zdroj: Greenpeace Slovensko

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.