Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. júna 2011 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Greenpeace: Elektromobil nabitý z jadra nie je ekologický

Organizácia Greenpeace upozorňuje, že využívanie elektromobilov je environmentálne len v prípade, že sú napájané z ekologickej energie. Environmentalisti tak reagujú na dnešné vyjadrenia ministra hospodárstva Juraja Miškova o zelenej energii a elektromobiloch. „Elektromobily majú pri ochrane životného prostredia význam len vtedy, ak elektrina, ktorú používajú, pochádza z obnoviteľných zdrojov. Pán minister si musí byť vedomý toho, že väčšina elektriny na Slovensku pochádza z jadrových a uhoľných elektrární, ktoré sa ani náhodou nedajú považovať za zelený či ekologický zdroj,“ povedala koordinátorka energetickej kampane Greenpeace Andrea Zlatňanská.

 

Minister hospodárstva dnes po tom, ako prišiel na rokovanie vlády na elektromobile vyhlásil, že práve jeho rezort by mal ísť príkladom vo využívaní zelenej energie. Greenpeace však takéto vyjadrenia považuje za zavádzajúce, keďže Slovensko využíva iba minimum energie z obnoviteľných zdrojov. Elektromobil tak síce primárne nespaľuje neobnoviteľné zdroje, ale používaním energie, ktorá z nich pochádza, rovnako prispieva k poškodzovaniu životného prostredia. „Jednoduchým a rýchlym riešením by bolo využitie voľných striech v okolí nabíjacích staníc na inštaláciu obnoviteľných zdrojov energie, ktoré by nabíjali elektromobily naozaj čistou energiou. V opačnom prípade ide len o ďalšiu skrytú podporu neekologickým zdrojom výroby energie zo strany pána ministra,“ dodala Zlatňanská.

  

Šéf rezortu hospodárstva Juraj Miškov včera (2.6.) prišiel na rokovanie vlády malým elektromobilom, ktorý bude v nasledujúcich týždňoch kolovať po ministerstve a postupne si ho vyskúšajú viacerí zamestnanci. Pred budovou ministerstva hospodárstva v utorok otvorili aj prvú verejnú nabíjaciu stanicu pre elektromobily v Bratislave. Záujemcovia o túto energiu môžu palivo z tejto stanice čerpať do konca roka 2011 zadarmo. Úplne prvú nabíjaciu stanicu na Slovensku otvorili koncom minulého roka v Košiciach. Rozvoj elektromobility v Európe zaznamenávajú napríklad Rakúsko, Maďarsko, Chorvátsko, Nemecko či Turecko. Zástancovia elektromobilov argumentujú najmä nižšou hlučnosťou dopravy, nulovými emisiami CO2 a ekonomickejšou prevádzkou mestských vozidiel.

Zdroj: (c) SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.