Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. apríla 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Grécky premiér sa stretol s šéfom Gazpromu, dohodli sa na vytvorení pracovnej skupiny

Podľa správ z Atén sa Tsipras a Miller dohodli na vytvorení pracovnej skupiny. Jej cieľom bude pripraviť akúsi „cestnú mapu“ a vypracovať detaily o rozdelení zodpovednosti v rámci projektu.

Millerovej návšteve v Aténach predchádzala Tsiprasova cesta do Moskvy, kde rokoval s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a vyjadril záujem o zapojenie Grécka do projektu nového plynovodu s názvom Turecký prúd. Rusko plánuje od roku 2017 prepravovať týmto potrubím plyn cez Turecko ďalej do Európy.

Podľa gréckych novín Kathimerini Atény by chceli získať v rámci dohody vopred niekoľko miliárd dolárov.

Grécko je veľmi závislé od dovozu energií z Ruska a opakovane dalo najavo, že má záujem stať sa dôležitým energetickým uzlom pre transport plynu do Európy. Vláda v Aténach tiež dúfa, že sa jej podarí dohodnúť sa s Ruskom aj o znížení ceny plynu.

Grécko je od roku 2010 závislé od financií zo záchranného balíka od partnerov v eurozóne a Medzinárodného menového fondu (MMF). Ale podmienkou čerpania týchto financií je zavádzanie úsporných opatrení a reforiem, ktoré Grécku pomôžu skonsolidovať dlhy a ozdraviť ekonomiku. Nová grécka ľavicová vláda, ktorá sa dostala k moci po voľbách koncom januára, však doteraz nepredložila veriteľom dôveryhodný plán, ako chce dosiahnuť dohodnuté ciele.

Grécku dochádzajú peniaze a rokovania s veriteľmi nenapredujú tak, ako by mali. Dohoda o balíku reforiem je zatiaľ v nedohľadne. Nemenovaný predstaviteľ Európskej únie (EÚ) pod podmienkou zachovania anonymity povedal, že rokovania sú momentálne v štádiu, v ktorom mali byť už pred dvoma mesiacmi.

To signalizuje, že dohoda do najbližšieho stretnutia ministrov financií eurozóny 24. apríla v Rige ešte nebude. Zdroj z EÚ naznačil, že Brusel sa rozhodol nedávať Grékom žiadny termín. Ministri sa opäť zídu 11. mája. Tento dátum by mohol byť akýmsi orientačným bodom pre dohodu.

V každom prípade platnosť záchranného programu pre Grécko aj po predĺžení, na ktorom sa obe strany dohodli vo februári, vyprší 30. júna tohto roka.

Podľa zdrojov z Bruselu sa chce Tsipras stretnúť s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou na okraj mimoriadneho summitu EÚ vo štvrtok 23. apríla.

Grécko odmietlo zverejniť detaily o stave svojich financií, ale existujú obavy, že Aténam dôjde hotovosť skôr, ako sa dohodnú s veriteľmi na uvoľnení peňazí zo záchranného balíka.

Grécko čakajú splátky viacerých dlhov, vrátane májovej splátky vo výške 950 miliónov eur z úveru od MMF. A ďalších 1,7 miliardy eur potrebuje vláda v Aténach na dôchodky a platy štátnych zamestnancov.

V pondelok (20.4.) preto grécky kabinet prikázal miestnym samosprávam, aby previedli všetky finančné rezervy na účty v centrálnej banke. Odhaduje sa, že tieto peniaze by mohli stačiť vláde tak na dva mesiace.

Samosprávam sa však nariadenie nepáči a niektoré radnice pohrozili, že sa obrátia na Najvyšší súd.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.