Grécko sa ropovodu Burgas – Alexandroupolis vzdať nechce
Grécko je ochotné podniknúť všetky kroky, ktoré by viedli k presadeniu výstavby ropovodu Burgas – Alexandroupolis. O rozhodnutí informoval Aténsku Spravodajskú Agentúru zástupca ministra pre energetiku Yiannis Maniatis. „Diplomatická iniciatíva spojená s vhodnými prípravami a metodológiou pravdepodobne vznikne už čoskoro. Myslíme si, že to bude prínos pre naše národné záujmy,“ vyhlásil Maniatis.
Podporu ropovodu vyjadril aj predstaviteľ gréckej opozície Dimitris Sioufas. „Projekt Burgas – Alexandroupolis je prvým ropovodom, ktorý sa desaťročiach vybuduje na európskom území a posilní tak energetickú bezpečnosť západných trhov,“ uviedol pre Aténsku Spravodajskú Agentúru.
Dôvodom pre intenzívnejšie snahy z Atén je rozhodnutie bulharského premiéra Boyka Borisova, ktorý oznámil možné odstúpenie jeho krajiny od projektu. Argumentom Bulharska majú byť najmä obavy ohľadom ekologickej bezpečnosti ropovodu, ale aj jeho celkový prínos pre krajinu. Od nástupu Borisova na post premiéra v lete 2009 Bulharsko pozastavilo aj všetky investície do projektu. Na posledné slovo Borisova o tom, či projekt ropovodu skončí v koši sa stále čaká.
Dohodu o výstavbe ropovodu podpísali predstavitelia Grécka, Bulharska a Ruska ešte v roku 2007. Rusko má v projekte 51%, zatiaľ čo Grécko a Bulharsko po 24,5%. Cez ropovod má z bulharského prístavu Burgas prúdiť do gréckeho prístavu Alexandroupolis ruská a kaspická ropa v objeme 35 mil. metrických ton ropy ročne. Ešte v polovici februára grécky premiér George Papandreou s presvedčením hovoril o začatí výstavby v priebehu šiestich mesiacoch. Skutočný dátum je nateraz otázny.
K téme
