Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10. júla 2015 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Grécko predstavilo ruský plynovod za 2 miliardy eur

Grécky minister pre energetiku Panajotis Lafazanis tvrdil, že vďaka projektu vznikne v Grécku asi 20 000 pracovných miest. Pri predstavení predbežných plánov riaditeľom domácich energetických firiem sľúbil, že vláda nedovolí, aby ju európske inštitúcie komandovali.

Politici v Bruseli sa obávajú, že Rusko by mohlo využiť krízu a vtiahnuť Grécko pod svoj vplyv. EU usiluje o zníženie závislosti na Gazprome, diverzifikáciu zdrojov a trás plynu a uprednostňuje nové dodávky z Azerbajdžanu a kaspickej oblasti.

Rusko v decembri 2014 zrušilo výstavbu South Streamu, ktorým malo do EÚ tiecť 63 miliárd m3 plynu a namiesto toho oznámila projekt Turkish Streamu. Odborníci sú však skeptickí a neveria, že by sa mohol plynovod postaviť v nasledujúcich rokoch najmä kvôli nedostatku financií. Realisticky sa zatiaľ javí len výstavba prvej línie pre potreby tureckého trhu.

Pri South Streame Brusel upozorňoval na to, je v rozpore s pravidlami tretieho liberalizačného balíka, ktoré bránia tomu, aby bol Gazprom dominantný dodávateľom aj distribútorom plynu. Európska komisia trvá na tom, že ktorýkoľvek nový plynovod musí tieto pravidlá dodržiavať.

Konkurenti

Hlavným konkurentom Turkish Streamu je na území Turecka projekt TANAP z dielne azerbajdžanskej štátnej firmy SOCAR.

V Grécku sa má zase vybudovať Transjadranský plynovod (TAP), kde je akcionárom SOCAR a ďalších 5 európskych firiem. Pokračovať má cez Albánsko, kde sa už s výstavbou aj začalo, popod Jadran do Talianska. Európska komisia už TAPu udelila výnimku z niektorých ustanovení 3. energetického balíka.

Lafazanis dodal, že podporuje oba projekty na gréckom území, ale má zvláštne požiadavky ohľadom TAPu vrátane kompenzácií pre farmárov, ktorých plynovod ovplyvní, či príspevkov pre obce v okolí plynovodu.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.