Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
3. novembra 2011 Ostatné od Energia.skSITA

Grécko opäť vnáša neistotu na emisné trhy

Ostáva stále veľa otáznikov

Dlho očakávané výsledky summitu európskych lídrov v strede minulého týždňa vniesli optimizmus na trhy, avšak pozitívny sentiment sa postupne vytratil s rastúcimi otáznikmi ohľadom detailov dohodnutého riešenia dlhovej krízy. Snáď najviac nejasnosti vyvoláva navýšenie EFSF na 1 bilión eur, ktorého konečná podoba by mala byť dohodnutá počas novembra. Často sa hovorí o dvoch potencionálnych variantoch: buď sa EFSF pretransformuje na akýsi poistný fond alebo bude slúžiť ako investičný fond, ktorý by mal prilákať vklady, hlavne z krajín ako sú Brazília a Čína. Veľa bude závisieť od Číny a jej ochoty nakupovať dlhopisy európskych krajín. Silná a prosperujúca Európa je síce v zaujme Číny, otázne však je, za akých podmienok a aký objem zdrojov budú Číňania ochotní uvoľniť pre zadlženú Európu. Viac snáď bude jasné po summite G20 v Cannes, ktorý sa vzhľadom na posledné udalosti vo svete bude venovať práve situácii v Eurozóne, ktorej problémy naberajú globálne rozmery.

Ďalšou obeťou dlhovej krízy sa stala brokerská firma MF Global, ktorej bankrot v utorok deprimoval sentiment na finančných a komoditných trhoch. Ešte väčšou ranou bolo rozhodnutie gréckeho premiéra nechať schváliť minulotýždňovú dohodu zo summitu lídrov EU občanmi Grécka, ktorí už vyše roka a pol pouličnými protestmi dávajú najavo svoj postoj k situácii, v ktorej sa krajina ocitla.

Ceny energetických komodít klesajú

Komoditné trhy zareagovali na správy z Grécka veľmi negatívne. Ceny energetických komodít  výrazne klesli,  naďalej oslabované makroekonomickým vývojom vo svete. Nižší PMI index  Číny za október ako aj spomaľujúci rast v EU a v USA vytvárajú negatívne nálady na trhu. Ďalší vývoj v Eurozóne naznačuje, že riešenie problémov značne zadlžených krajín bude naďalej ovplyvňovať trhy a vnášať neistotu. To sa už prejavilo aj na eure, ktoré za posledný týždeň oslabilo voči doláru z 1.4175 na 1.3703. Po opatrnom obchodovaní v strede minulého týždňa vyhnali výsledky summitu energetické komodity na niekoľkodňové maximá. Brent vyskočil na začiatku obchodovania vo štvrtok 27.10. o $2.89 a počas dňa sa posilnil na $113.82 za barel. Túto cenu si však neudržal a počas posledných dvoch dní sa vrátil pod $110. Obdobne sa vyvíjala aj cena uhlia, ktorá klesla zo $117.8/t na $116.25/t.V poklese pokračuje aj cena nemeckej elektriny, ktorá sa postupne vracia späť na úroveň spred zemetrasenia a jadrovej krízy vo Fukushime. V stredu, 2.11. sa obchodovala za €54.25 MW/h, lacnejšia o euro v porovnaní s minulotýždňovým maximom. Ceny britského plynu sa držia mierne nad 60 p/therm a pri súčasnom trende by sa v priebehu nasledujúcich dní mohli dostať pod 60 p/therm. Je však potrebné podotknúť, že cena plynu je v jesennom a zimnom období volatilnejšia v závislosti od počasia, ktoré je však posledné týždne miernejšie.

Emisné trhy podobne ako komodity

Emisné povolenky prešli identickým vývojom ako ostatné energetické komodity. Po pomerne opatrnom obchodovaní ceny vo štvrtok vyskočili o 40 centov a počas obchodenia sa EUA dec11posilnili na €10.48. Z tejto ceny sa začiatkom týždňa postupne prepadli pod €10. Počas obchodovania v stredu, 2.11. sa obchodovali na derivátových trhoch za €9.75. Ďalší pokles môže nasledovať so stupňujúcou sa neistotou spôsobenou rozhodnutím gréckeho premiéra odložiť schválenie Európskej pomoci až na začiatok roku 2012 ako aj s možným rastom objemu povoleniek, ktoré sa na spotovom trhu môžu objaviť s blížiacim sa 10 dňovým uzatvorením registra a environmentálne burzy Bluenext od piatku, 4.11.

Pokračuje aj oslabovanie cien CER. V stredu, 2.11. klesli na zatiaľ najnižšiu historickú úroveň, keď sa počas dňa obchodovali v pásme €6.62 – €6.65, podobne ako ERU, ktoré kleslo na €6.50. Spread medzi EUA a CER sa koncom minulého týždňa rozšíril na €3.40. V stredu, 2.11. sa pohyboval v rozmedzí €3.20 až €3.00.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.