Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6. decembra 2013 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

Grécka vláda po troch úmrtiach sľúbila opätovné zavedenie elektriny neplatičom

Miestne samosprávy a štátna energetická spoločnosť PPC vytvoria tímy, ktoré vypracujú zoznam ľudí v núdzi a obnovia im dodávky elektriny, povedal dnes grécky minister energetiky Jannis Maniatis. „Ľudia sú dôležitejší než náklady PPC,“ uviedol minister s tým, že aj ceny elektriny pre verejné kuchyne a iné sociálne služby znížia až o 70 %.

Minimálne traja ľudia, z toho jeden vo veku 13 rokov a ďalší vo veku 85 rokov, zomreli minulý týždeň potom, ako sa buď nadýchali splodín oxidu uhoľnatého z dymu z pece, alebo uhoreli zaživa pri požiari spôsobenom sviečkou. Nie je známe, koľko domácností bolo odpojených od elektriny od začatia krízy pred šiestimi rokmi. Problémom pri platení poplatkov za elektrinu však je, že účty zahŕňajú aj viaceré iné poplatky, napríklad nepopulárnu daň z nehnuteľností.

Grécka opozícia na úmrtia okamžite zareagovala a obvinila vládu, že je to priamy dôsledok úsporných opatrení, ktoré sú súčasťou záchranného balíka pre Grécko. „Je hanbou nechávať rodiny bez elektriny len pár dní pre Vianocami a pri teplotách v mnohých oblastiach krajiny pod nulou,“ zareagoval na situáciu Vassilis Kapernaros, poslanec za stranu Nezávislí Gréci.

Grécky parlament by pritom mal v sobotu (7. 12.) hlasovať o rozpočte na rok 2014, ktorý počíta s ďalšími úspornými opatreniami. Tie by mali Grécku pomôcť splniť medzinárodnými veriteľmi stanovené fiškálne ciele.

Copyright © TASR 2013

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.