Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7. decembra 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Gračev: Japonsko bude potrebovať okolo 70 mld. m3 ruského plynu ročne

Po havárii jadrovej elektrárne vo Fukušime v marci 2011, ktorú poškodilo zemetrasenie, no najmä následné prívalové vlny cunami, Japonsko jadrové elektrárne uzatvorilo. Krajina však nemá vlastné zdroje ropy a plynu a jadro bolo základom pre produkciu elektrickej energie. Tokio preto muselo prudko zvýšiť dovoz surovín zo zahraničia.

Zemný plyn dováža najmä z Ruska, ale aj Austrálie, Kataru a Malajzie. V dôsledku toho je ostrovná krajina najväčším dovozcom skvapalneného plynu (LNG) na svete.

„Som presvedčený, že Japonsko bude potrebovať okolo 70 miliárd m3 ruského plynu (ročne),“ povedal Gračev. Ako dodal, najväčšou výhodou Ruska je, že má obrovské územie s nízkou hustotou obyvateľstva.

„Iné krajiny majú výrazné obmedzenia. Nie je možné produkovať vyšší než stanovený objem energií na územnú jednotku. Rusko však takéto obmedzenia nemá a dlho ani mať nebude. To nám umožní dodávky veľkého objemu energií do Japonska, Číny, Indie a Južnej Kórey,“ uviedol Gračev.

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.