Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
23. februára 2010 Ostatné od Energia.skSITA

Globálna klimatická dohoda v nedohľadne

Podľa komisárky pre klimatické zmeny EÚ Connie Hedegaardovej nie sú podmienky na prijatie právne záväzného dokumentu o klíme. Podľa jej slov sa tak určite nestane do Rámcovej konvencie OSN o klimatických zmenách, ktorá sa má uskutočniť v decembri 2001 v Juhoafrickej republike (JAR).

Veľké očakávania od švédskeho predsedníctva EÚ sa nepodarilo naplniť. Klimatická konferencii v Kodani v decembri 2009 sa dostala do slepej uličky. Rokovania sa tak opäť raz predĺžia. Reálny je podľa komisárky až plánovaný summit v JAR za účasti Brazílie, Indie a Číny, informuje EU observer.

Stretnutie ministrov zahraničných vecí EÚ organizovala Rada pre všeobecné záležitosti. Španielske predsedníctvo jej prisúdilo úlohu „výkonného výboru” pre klimatickú stratégiu Spoločenstva, ktorý koordinuje postup rôznych ministerských rád v otázkach klímy.

Podľa španielskeho ministra zahraničných vecí Miguela Moratinosa musí EÚ zlepšiť svoje negociačné schopnosti a získať viac podpory v medzinárodnom priestore. ”Kodaňským rokovaniam chýbala najmä stratégia hľadania spojenectiev, ktoré by nás priblížili k dosiahnutiu cieľov EÚ,” uzavrel líder španielskej diplomacie.

Komisárka pre klimatické zmeny sa podujala na diplomatické klimatické turné, informuje agentúra Reuters. Idea vznikla u predsedu Komisie José Manuela Barrosa. „Nie je čas na spochybňovanie našich súčasných záväzkov. EÚ musí nutne podniknúť konzultácie s kľúčovými partnermi a nájsť cestu ako oživiť medzinárodný postup v klimatických otázkach,” uzavrel Barroso.

Connie Hedegaardová navštívi počas diplomatického turné kľúčových energetických hráčov akými sú Čína, Brazília a USA. Jej program zahŕňa aj menšie štáty, pričom obísť by nemala ani africký kontinent.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.