Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Geothermal Anywhere 250
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
1. októbra 2010 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Spoločnosť GEOTHERMAL ANYWHERE posilňuje informovanosť o problematike geotermálnej energie

„Geotermálna energia predstavuje veľký potenciál, pokiaľ ide o využívanie energií z obnoviteľných zdrojov. Na Slovensku sa zaužívalo klišé o enormných a doposiaľ nevyužívaných zásobách horúcich prameňov. Pravdou však je, že pre výrobu elektrickej energie nie sú veľmi vhodné. Na druhej strane, inžinierske geotermálne systémy (Enhanced Geothermal Systems – EGS) takéto príležitosti ponúkajú. Jedným z aspektov spolupráce so spoločnosťou GEOTHERMAL ANYWHERE bude preto budovanie osvety o tom, akými spôsobmi sa geotermálna energia dá využívať a čo je potrebné pre odštartovanie plošného budovania geotermálnych elektrární. Počas spolupráce sa bude portál energia v sekcii „Geotermálna energia“ sústrediť na komplexné pokrytie problematiky, monitoring verejného diskurzu a informovanie o dianí na Slovensku, v EÚ a v širšom svete,“ uviedol Michal Hudec, vydavateľ portálu energia.

„Geotermálna energia sa najčastejšie vo verejnosti spája s kúpeľmi alebo aquaparkmi, v tom lepšom prípade s tepelnými čerpadlami a priamym vykurovaním sídlisk. Málokto, dokonca aj v odbornej verejnosti, vie viac o tom, že geotermálnu energiu je možné vo veľkom meradle využívať aj na generovanie elektrickej energie. V hĺbkach niekoľkých kilometrov je teplo dostatočné na generovanie desiatok MW v jednej elektrárni, pričom nutnou podmienkou je schopnosť lacno a rýchlo vŕtať do niekoľkých kilometrov. Práve toto je oblasť výskumu a inovácií, ktorej sa venujeme. Potenciál takýchto zdrojov pritom vysoko prevyšuje potreby regiónu,“ doplnil Igor Kočiš, riaditeľ spoločnosti GEOTHERMAL ANYWHERE.

O spoločnosti GEOTHERMAL ANYWHERE

Spoločnosť GEOTHERMAL ANYWHERE je súkromná firma pôsobiaca v Bratislave, ktorá sa zameriava na technologický výskum a vývoj. Pracuje na bezkontaktnej metóde rozrušovania horniny PLASMABIT a vyvíja príslušný koncept robotickej vrtnej súpravy ULTRADRILL. Ich uvedenie do praxe bude znamenať výrazné skrátenie časovej náročnosti a značné zníženie finančných nákladov vŕtania ultra-hlbokých vrtov a geotermálnych studní. V súčasnosti je problémom exponenciálny rast nákladov, pričom GEOTHERMAL ANYWHERE vyvíja riešenie, ktoré tento nedostatok nebude mať v sebe „zabudované“. Uplatnenie nájde nielen v sektore geotermálnej energetiky, ale i v oblasti ťažby uhľovodíkov.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.