Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
19. februára 2010 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Geotermálna energia v Keni získala podporu od Japonska

Japonská vláda poskytla Keni pôžičku 375 miliónov dolárov. Približne 320 mil. dolárov využije Keňa na výskum a výrobu geotermálnej energie. Zvyšných 55 mil. dolárov plánuje kenská vláda využiť na vytvorenie systému na zvládnutie obdobia sucha a zalesňovanie vyklčovaných plôch v krajine.

Podľa správy Bloomberg plánuje Keňa v nasledujúcich 20-tych rokoch rozšíriť svoje geotermálne kapacity o ďalších 4000 MW, čím by si krajina zabezpečila čisté a spoľahlivé dodávky energie. Tri výrobné plochy, ktoré sú v súčasnosti využívane v geotermálnom nálezisku Olakria produkujú celkovo 167 MW. Národný potenciál podľa Silasa Simiyu zo štátnej spoločnosti Geotermal Development Company (GDC) je však 7000 MW.

Keňa tak ako aj mnoho iných krajín s rastúcou ekonomikou a počtom obyvateľom začína pociťovať nedostatok energetických dodávok. Aj napriek tomu, že využívanie uhlia sa stále ukazuje ako najlacnejšia alternatíva, Keňa sa čoraz viac sústredí na využívanie svojho geotermálneho potenciálu. V blízkosti mesta Naivasha sa napríklad nachádzajú zdroje termálnej podzemnej vody s teplotou až 300°C.

Kenský prezident Mwai Kibaki už v roku 2008 predstavil plán na vyprodukovanie ďalších 2000 megawattov v období nasledujúcich 10 rokov. 85% zdrojov energie (1700 MW) by pritom malo pochádzať práve z geotermálnych elektrárni. Najhorúcejším kandidátom na vŕtacie plány je hlavná elektráreň Olkaria v blízkosti Naivasha.

Okrem štedrej pôžičky ponúkol japonský premiér Hatoyama Keni asistenciu japonských expertov a technológií na vybudovanie jadrovej elektrárne v africkej krajine.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.