Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. júna 2010 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Geotermálna energia je na vzostupe

Podľa aktuálnej správy Medzinárodnej Geotermálnej Asociácie (IGA) za posledných 5 rokov narástol inštalovaný výkon geotermálnych elektrární o 10.000 megawattov. O viac ako 20% nárast sa postaralo 24 krajín, medzi ktorými vynikajú najmä Spojené štáty (3.086 MW), Filipíny (1.904 MW) a Island kde geotermálna energia vyrába až 90% tepla a 25% elektriny. Ambiciózne ciele si stanovila Indonézia, ktorá chce dosiahnuť výrobu 9,500 MW, čo je 800% nárast oproti súčasnému stavu. Podiel geotermálnej energie plánujú zvýšiť aj krajiny ako Keňa, Nemecko alebo Turecko.

O náraste popularity geotermálnej energie svedčí aj počet krajín kde sa aktívne plánuje výstavba geotermálnych elektrárni. V porovnaní s rokom 2007 dnes podobné projekty zvažuje 70 krajín (len v Európe je to 24 a v Afrike 11), čo je o 52% viac než spred 3 rokov.

Napriek pozitívnym štatistikám má geotermálna energia podľa riaditeľa IGA Karla Gawella oveľa väčší potenciál. „Kolosálny nárast medzinárodného trhu je len malý zlomok z potenciálu geotermálnej energie ktorý by sme mohli využívať,“ uviedol Gawell. Medzinárodná Geotermálna Asociácia napríklad už v roku 1999 identifikovala 39 krajín ktoré by mohli vyrábať 100% elektriny z geotermálnej energie, dodal Gawell.

V posledných rokoch geotermálna energia zaznamenala intenzívnejšie využívanie najmä pre nové technológie, ktoré okrem iného umožňujú výstavbu elektrární aj v oblastiach s nižšou teplotou. Geotermálne elektrárne sa tak rozšírili z oblasti Ohnivého kruhu do celého sveta, medzi iným aj do Francúzska, Veľkej Británie či Litvy.

V súčasnosti sa s výstavbou geotermálnej elektrárne plánuje aj na Slovensku. Elektráreň s výkonom 3,5 MW má do roku 2012 vyrásť na východe Slovensku v Košickej kotline. Ak by sa využil celkový potenciál tejto oblasti, výkon geotermálnych elektrárni by mohol dosiahnuť až 100MW.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.